Forum użytkowników automatyki budynkowej

Inne => Loxone => Wątek zaczęty przez: Lolek w Październik 09, 2017, 10:55:43 am

Tytuł: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: Lolek w Październik 09, 2017, 10:55:43 am
Chciałbym poprzez Loxone sterować ogrzewaniem w domu jednorodzinnym. Kocioł będzie gazowy (cwu+co), a ogrzewanie podłogowe (10 stref grzewczych). W związku z tym mam kilka pytań do doświadczonych kolegów.

1)      W jaki sposób loxone komunikuje się kotłem gazowym? Kotła jeszcze nie mam ale będzie to pewnie coś z popularnych rozwiązań vaillant czy viessmanna. Tutaj nie chodzi mi o odczytywanie wszystkich parametrów kotła(statystki, zmianę wszystkich ustawień kotła), a raczej o połączenie które zapewni optymalne (tanie) działanie ogrzewania.

2)      W jaki sposób kocioł gazowy wie że powinien się włączyć?

3)      W jaki sposób kocioł gazowy wie że powinien się wyłączyć?

4)      Czy w takiej konfiguracji kocioł gazowy pobiera informację z zewnątrz co do temperatury zewnętrznej? – jak to się ma do krzywej grzewczej?

5)      Jakie elektrozawory stosować? 220v a może loxone tree? Czy jest zauważalna różnica przy ogrzewaniu podłogowym czy zawory są proporcjonalne czy też 0-1?

Z góry serdecznie dzięki za podpowiedzi.

Tytuł: Odp: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: andrzey w Październik 09, 2017, 01:38:48 pm
Loxone nie komunikuje się z kotłem, piecem czy pompą ciepła. W zasadzie nie musi. Ja mam u siebie pompę i ona sama wie kiedy się wyłączyć bazując na temperaturze zewnętrznej (ewentualnie kalendarzu) oraz na tym jaka temperatura jest na powrocie z instalacji podłogówki. Im szybciej się schładza, tym więcej grzeje. Oczywiście, jak samo źródło ciepła, nie da tego ciepła odpowiednio dużo (regulujesz to krzywą grzewczą) to i domu nie nagrzeje. Mimo, że otworzysz wszędzie zawory na maxa.

Każdy elektrozawór będzie działać tak samo. Jedynie te na 230V mogą klikać jeżeli są jakieś kiepskie. Ja u siebie zamontowałem proporcjonalne 0-10V firmy Honeywell, to chyba jest dokładnie to samo co sprzedaje Loxone, tyle że bez ich logo.
Tytuł: Odp: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: Lolek w Październik 18, 2017, 10:50:32 am
Dzieki za odp. Niestety dalej nie rozumiem skąd kociol gazowy wie że sie ma właczyć i wyłączyć  :-\?
Tytuł: Odp: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: Kamikaze w Październik 18, 2017, 11:38:37 am
Kocioł ma swój sterownik który decyduje o tym kiedy go włączyć i wyłączyć na podstawie temperatury wody i ewentualnei czujników pogodowych. Regulujesz to krzywą grzewcza w sterowniku kotła.
Tytuł: Odp: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: Lolek w Październik 18, 2017, 12:07:26 pm
To taka hipotetyczna sytuacja:

-Na zewnątrz temperatura to 22 stopnie.

-W pomieszczeniu jest 19 stopni, a na Loxonie mam ustawione 18 stopni. W takiej sytuacji kocioł gazowy jest wyłączony oraz Loxone ma zamknął elektrozawór.

-Teraz zmieniam ustawienie na Loxone z 18 stopni na 23 stopnie. Loxone Otwiera elektrozawór, a skąd kocioł gazowy wie że powinien się włączyć?

Z góry przepraszam za może głupie pytania ale próbuję zrozumieć logikę działania tego połączenia.
Tytuł: Odp: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: andrzey w Październik 18, 2017, 01:39:23 pm
Pierwsza rzecz: to zależy jak ustawisz kocioł. To jest niezależne od tego czy jest Loxone, czy nie ma. Kocioł może się nie włączać jak jest >19C na zewnątrz albo jak jest lato.

Przyjmując, że jednak kocioł może się włączyć to najprościej mówiąc on bada tmp. na zasileniu instalacji ogrzewania i na powrocie. Jeżeli ta tmp. nie spada (np. zawory masz zakręcone) to nie będzie grzał. Jak otworzysz zawory to po pewnym czasie tmp. spadnie i kocioł się włączy.
Tytuł: Odp: Loxone + podłogówka + kocioł gazowy
Wiadomość wysłana przez: homelogic w Listopad 06, 2017, 02:54:09 pm
Kocioł ma tak naprawdę jedno zadanie - grzać wodę do x stopni. Jak podgrzeje wodę to się wyłącza. Gdy zakręcimy wszystkie zawory to ta woda nie ma gdzie oddać ciepła, krąży sobie w krótkim obiegu i piec się nie włączy. Dopiero jak puścimy tę ciepłą wodę na kaloryfer to się szybko zacznie studzić. Wtedy kocioł widzi że woda już nie ma x stopni i trzeba ją zagrzać. I się włączy. Ot i cała teoria ;)

Loxone może sterować kotłem za pomocą złączki termostatu. Większość kotłów taką złączkę posiada. Wtedy w Loxone budujemy prostą logikę i włączamy kocioł jeżeli jest zapotrzebowanie na ciepło w którejkolwiek ze stref. Zazwyczaj taka złączka dotyczy tylko obiegów ogrzewania, CWU jest grzane osobno (tzw. kocioł dwufunkcyjny).