Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone

  • 11 Odpowiedzi
  • 6767 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline HCB

  • * 8
  • 0
Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« dnia: Wrzesień 19, 2015, 11:33:51 am »
Witam wszystkich.
Chciałbym w mieszkaniu zrealizować między innymi ogrzewanie za pomocą Loxone. Do ogrzewania zastosowany jest piec dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania i 7 kaloryferów w 5 pomieszczeniach (3 pokoje, kuchnia i łazienka) i przedpokoju, planuję jeszcze dołożyć elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience. Przy wszystkich oknach planuję zamontować kontaktrony wykrywające uchylenie/otwarcie okna. Chciałbym użyć czujników 1-wire, które byłyby zamontowane np. w przełącznikach do których zamierzam doprowadzić skrętkę. W mieszkaniu mam zamontowane rolety z napędami elektrycznymi, które również chciałbym wykorzystać do kontroli nasłonecznienia i temp. w pomieszczeniach a w przyszłości chciałbym również dołożyć klimatyzator do salonu, który mógłby być sterowany za pomocą IR. Czy jeden czujnik na pomieszczenie starczy czy powinno ich być więcej? Czy w tym przypadku mogę zastosować okablowanie dla 1-wire w gwiazdę zamiast magistrali?
Czy jest sens stosowania zaworów proporcjonalnych? W jaki sposób zrealizować sterowanie piecem?
Proszę o jakieś wskazówki/propozycje...Czy moje założenia są poprawne? Jeżeli nie to prosiłbym o nakierowanie mnie na "właściwe tory" :)

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Bartek
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2015, 02:03:14 pm »
Kaloryfery dzielimy na pętle wg. pomieszczeń i wstawiamy rozdzielacz. Pomiędzy rozdzielaczem i rozdzielnią Loxone kładziesz przewód YKSY 8x1.
Do maty grzewczej w łazience warto pociągnąć dodatkowy czujnik temperatury podłogi, chyba że nie jest konieczny (pytanie do sprzedawcy/ekipy która matę montuje).
Piec sterujemy za pomocą złącza termostatu.

Jeden czujnik na pomieszczenie teoretycznie wystarczy, aczkolwiek bardzo ważna jest lokalizacja. Jak chcesz mieć "bardziej" to możesz rozmieścić kilka i wyciągać średnią.
1-wire oczywiście najlepiej kłaść w formie magistrali. Jeżeli kładziemy gwiazdę to czasami trzeba do części czujników zastosować konwertery na 0-10V.

Zawory proporcjonalne mają swoje zalety. Co prawda nie zauważyłem jakieś wielkiej różnicy w samym wysterowaniu temperatury, ale:
- nie zajmują wyjść przekaźnikowych tylko analogowe, które zazwyczaj pozostają niewykorzystane
- łatwiej użytkownikowi śledzić ich działanie w trackerze czy statystykach
- mniej odgłosów klikania w szafie

Dopięcie rolet do zacieniania oraz klimy w okresie letnim - jak najbardziej. Kwestia konfiguracji i doboru osprzętu.
Silniki rolet wybieramy sterowane fazowo, tzw. czteroprzewodowe. Żadnych fabrycznych pilotów czy innego badziewia typu sterowanie impulsami. Wszystkie rolety oczywiście w gwiazdę do rozdzielni (4 żyły na całej długości). Klimatyzator jak najbardziej IR.

Co do wskazówek:
- Kontaktrony, czujki dymu, zalania, gazu itp - przez Satela. Satel z Loxem łączymy po KNX.
- Czujki ruchu/obecności planowane do sterowania oświetleniem łączymy BEZPOŚREDNIO do Loxa. Czyli tylko modele 24V.
- Do sterowania gniazd warto wybrać bezprzewodowe moduły Air Socket.
- Generalnie jesteś na właściwych torach ;)
*

Offline HCB

  • * 8
  • 0
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2015, 12:48:33 pm »
W mieszkaniu instalacja CO została wykonana 9 lat temu, ale jest nowa (stan deweloperski), dla tego wolałbym uniknąć dodatkowego przerabiania CO. Niestety nie posiadam żadnej dokumentacji do niej. Pomysł z rozdzielaczem jest świetny, uprościło by to sprawę...wszystko w jednym miejscu.
Czy rozdzielacz jest elementem niezbędnym?
Czy w takiej sytuacji dopuszczalny jest montaż zaworów bezpośrednio na grzejnikach z pominięciem rozdzielacza? Jaki ewentualnie ma to wpływ na działanie instalacji CO?

Czy czujnik 1-wire nadają się do pomiaru temperatury na zewnątrz?

Silniki rolet mam już zamontowane, na szczęście są czteroprzewodowe.

Co do Satela, to w ogóle nie planowałem alarmu, ewentualnie jakąś prostą kontrole dostępu przez np. ibutton z funkcją powiadomienia. Myślałem o zastosowaniu czujek zalania w łazience i kuchni. Kontaktronów było by tyle co okien czyli 6szt. + ewentualnie drzwi wejściowe, czyli łącznie 7szt. i chciałem je głównie wykorzystać do odcinania ogrzewania przy wykryciu otwarcia okna w danej strefie grzewczej.
Jakie korzyści płyną z zastosowania Satela i jego integracji przex KNX? Czy warto w niego zainwestować?
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 21, 2015, 10:56:38 am »
Można też sterować zaworami na grzejnikach. Różnicy nie ma. Można przewodowo lub bezprzewodowo (głowice enocean).

Czujnik zewnętrzny 1-wire najlepiej kupić od razu w odpowiedniej obudowie.

Założyłem że masz satela bo prawie każdy ma satela ;). Generalnie nie jest wymagany. Stanowi za to fajny hub dla tanich czujników. Łącząc bezpośrednio do loxone musisz mieć czujniki 24V. Odradzam robienie przekaźników po drodze.
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2015, 10:20:51 am »
Jaka jest przewaga połączenia Satela do Loxone przez KNX, a nie przez RS232?
*

Offline flapjack

  • ** 43
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Fibaro, Loxone
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2015, 09:48:02 am »
Cytuj
Stanowi za to fajny hub dla tanich czujników. Łącząc bezpośrednio do loxone musisz mieć czujniki 24V. Odradzam robienie przekaźników po drodze.
Taka ciekawostka:
Używam kilka tanich starych czujników ruchu jak i nowych wszystkie na 12v. Styki NC są bezpotencjałowe (zwarcie/rozwarcie -można sprawdzić miernikiem). Działały na sterownikach plc 24v kilka lat i działają na loxone kilka miesięcy bez problemu.
*

Offline HCB

  • * 8
  • 0
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2015, 07:15:47 pm »
Rozumiem, że zastosowałeś dodatkowy zasilacz 12v do czujników a styk NC podłączyłeś do wejścia cyfrowego?
*

Offline flapjack

  • ** 43
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Fibaro, Loxone
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2015, 08:53:04 pm »
Dokładnie tak. Dwa wejścia NC są stykami mikroprzekaźnika w moimi przypadku napięcie dopuszczalne na nim to 24-28 VDC (zależy od modelu).
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2015, 12:25:10 pm »
Trzeba też spiąć ze sobą zera w zasilaczach żeby to chodziło.
I nie każda czujka pójdzie, można ją niechcący spalić.

Najlepiej od razu zaplanować 24V (np. modele z literką "S" w nazwie w ofercie satela)
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2015, 12:27:54 pm »
Jaka jest przewaga połączenia Satela do Loxone przez KNX, a nie przez RS232?

Port magistralny jest już w Loxone, nie trzeba kupować bramki. Nie trzeba się też pierdzielić w klepanie dziwnej składni komend, gdzie każdy znak musi być oddzielony slashem.
Konfiguracja INT-KNX też jest bardzo prosta.
*

Offline Damin

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: DaminLxn
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 21, 2016, 09:21:35 am »
Witam,
Pytanie mam jak zbudować funkcję którą pokazuje Loxone w wersji demo -Towel Rail Boost
Mam drabinkę w łazience i chciałbym ja załączać czasowo np. 60min.
Używam 'inteligentnego sterownika pokojowego'.
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Ogrzewanie sterowane za pomocą Loxone
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 21, 2016, 12:44:33 pm »
Drabinkę odpinasz od ISP i załączasz bloczkiem "przełącznik oświetlenia schodów". Ew. dajesz sygnał z POS równolegle z ISP.