Oświetlenie - regulacja jasności PWM 24VDC

  • 4 Odpowiedzi
  • 2660 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Oświetlenie - regulacja jasności PWM 24VDC
« dnia: Maj 01, 2020, 05:04:23 pm »
Cześć,

Proszę o informacje czy ktoś testował różne źródła światła we współpracy z RGBW Dimmer 24V.
z Paskami LED to nie ma problemu zazwyczaj, bardziej chodzi o żarówki/ moduły LED lub inne oprawy typy SPOT.
Ja osobiście testowałem Oprawę LED ZAMEL KONEKTO 24V PWM i wszystko ładnie, regulacja płynna itp ale słychać ciche buczenie podczas ściemniania - przy pełnej mocy nie ma buczenia- ten spot akurat pasuje do oprawy którą klient wybrał.
Testowałem też żarówki GU10 Philipsa 12V DC ale jest problem z płynnością i powtarzalnością oświetlenia. Zauważyłem że jak się trochę żarówka nagrzeje to świeci mocniej przy takim samym wypełnieniu jak wcześniej "zimna".

Dzięki za pomoc
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Oświetlenie - regulacja jasności PWM 24VDC
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2020, 07:55:19 pm »
Gdzieś czytałem, że w dimmerach Loxone jest stosunkowo niska częstotliwość PWM 125Hz.
Może z tego powodu powstaje buczenie? Jeśli masz możliwość, spróbuj tę samą żarówkę LED na jakimkolwiek innym sterowniku, który oferuję wyższą częstotliwość np. 300 czy 500Hz - wtedy będzie wiadomo czy to wina dimmera czy żarówki.

PS. Przy okazji zapraszam na grupę facebook Loxone PL Users
Odp: Oświetlenie - regulacja jasności PWM 24VDC
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2020, 08:37:38 pm »
Dzięki za odpowiedz
No być może jest to problem częstotliwości - w dokumentacji od dimmera podają że jest to dokładnie 123Hz.
Co do żarówki ZAMEL i problemu buczenia to testowałem to na dwóch spotach o różnej mocy i różnej barwie światła. Więc kwestię trefnej żarówki lub partii produkcyjnej bym odrzucił.
Ogólnie to szukam głównie źródła światła na GU 10 lub coś w tym stylu (kształcie) czyli średnica 51mm najlepiej 24VDC aby mieć 50 W na kanał.
Zastosowanie innego dimmera to dla mnie ostateczność z uwagi na koszty (wymagane dodatkowe wyjścia analogowe lub rozszerzenia do komunikacji).
*

Offline TomekWaw

  • ** 68
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Loxberry
Odp: Oświetlenie - regulacja jasności PWM 24VDC
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2020, 10:12:37 pm »
Popatrz na produkty w linii Constaled by Voltus. Wiem, że cieszą się dużym powodzeniem w środowisku Loxonautów.
https://www.voltus.de/beleuchtung/led-system/spots-module/constaled-by-voltus/
Odp: Oświetlenie - regulacja jasności PWM 24VDC
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2020, 02:54:57 pm »
Constaled by Voltus  - Dokładnie o to mi chodziło. Dzięki. Tylko jest trochę problem z dostępnością ale najwyżej będzie trzeba poczekać.
Nawet jest informacja w karcie katalogowej że współpracuje ze ściemniaczem Loxone.
Poszukiwania nie są jeszcze dla mnie zamknięte. Może ktoś zna coś polskiej produkcji?