Termostaty grzejnikowe (głowice termostatyczne) do sterowania z Loxone

  • 3 Odpowiedzi
  • 2861 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Cześć,

chciałbym spytać Was co stosujecie do sterowania grzejnikami z Loxone.

Mam u siebie w pokojach grzejniki liniowe (kanałowe w podłodze) i jednocześnie na ścianie (w tym samym pomieszczeniu).

Na grzejnik ściennym najchętniej chciałbym zastosować głowicę, która posiada wbudowany wyświetlacz temperatury i przyciski do zmiany temeratury (coś jak ma danfoss: http://products.danfoss.pl/productrange/list/heatingsolutions/termostaty-grzejnikowe-i-akcesoria/g%c5%82owice-termostatyczne/living-connect/#/ ).

I teraz kilka pytań: :)
1. Czy jest coś podobnego jak powyższy Danfoss ale możliwy do integracji z Loxonem.

2. Co zastosować na grzejnik liniowy (u mnie są np. AQUALIO FMK 26/290/11 - bez wiatraczków itd).

Patrzyłem na Loxone Valve Actuator Tree/Air ale brakuje mi tam przycisków do zmiany temp... Rozumiem że wtedy w pokoju na włącznikach musi być wyświetlacz i sterowanie będzie się odbywało z włącznika??

3. Czy macie jakieś sprawdzone rozwiązania zarówno głowicy jak i przycisków?

Aha i zależy mi na tym żeby głowica na grzejniku nie działała 0-1 (czyli albo otwarta albo zamknięta) ale mogła płynnie zmieniać przepływ.

Ostatnie pytanie:
4. Gdzie rozmieszczać czujniki temperatury? Czy stosować 1-wire i umieszczać pod włącznikiem? Czy może Temperature and Humidity Sensor Air z Loxone i wtedy czujnik umieścić np. przy łóżku dziecka itd??

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze doświadczenia, zdjęcia itd. :D
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Termostaty grzejnikowe (głowice termostatyczne) do sterowania z Loxone
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2017, 09:09:57 am »
1. Nie.
2. Loxonowa głowica (Tree lub Air).
2a. Głowica Loxone ma przycisk, który można dowolnie zaprogramować (np. wymuś grzanie przez 1 h).
3. W Loxone standardowo sterujemy ogrzewaniem za pomocą apki. Jak chcesz mieć włącznik z wyświetlaczem to można zintegrować włączniki KNX.
3a. Głowica Loxone działa proporcjonalnie, czyli 0-100%.
4. Wg. ogólnych zasad rozmieszczania termostatów naściennych.
4a. Osobiście wolę czujki bezprzewodowe - można dowolnie przestawiać.
*

Offline pio_trek

  • * 12
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: przymierzam się do Loxone
Odp: Termostaty grzejnikowe (głowice termostatyczne) do sterowania z Loxone
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 18, 2017, 11:51:16 pm »
Dziękuję za konkretną odpowiedź!

OK, w takim razie coraz bardziej przekonuję się że muszę kupić też Air Base Extension.

I znowu nasuwa się szereg pytań ;)

1. Czy to nie jest złe, że robiąc nową instalacje na starcie korzystam z Loxone Air (przecież w końcu zrezygnowałem z Fibaro tylko dlatego że wolałem po kablu;)).
Ale przekonują mnie bezprzewodowe czujniki temperatury, bezprzewodowe czujki ruchu i bezprzewodowe kontaktrony w oknach....

2. @homelogic czy Twoi klienci nie skarżą się na problemy z Loxone Air (gubienie zasięgu, zawieszanie się, konieczność restartu jak zgubi sygnał Air itd..)   

3. Jaką głowicę polecasz Tree czy Air? Czytałem że Air ma dodatkowo czujnik temperatury (ale z drugiej strony jako jedyne urządzenie "Air" nie rozszerza dalej sygnału "Air")??

4. Skoro głowica Air posiada czujnik temperatury a ja dodatkowo chciałbym mieć np TEMPERATURE & HUMIDITY SENSOR AIR to czy Loxone uśredni sobie jakoś pomiar? Czy można to jakoś konfigurować i wpływać jak Loxone będzie uśredniał wyniki z pomiarów dwóch czujników oddalonych o różne odległości od źródła ciepła??

5. No i w drugą stronę, jak mam dwa grzejniki, na każdym po głowicy Air z czujnikiem i dodatkowo czujnik Air na ścianie to czy Loxone nie "zgłupieje" i nie będzie na zmianę włączał i wyłączał grzejniki bo będą one na siebie wpływały?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie i przepraszam za tak szczegółowe i (być może) oczywiste pytania ;)
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Termostaty grzejnikowe (głowice termostatyczne) do sterowania z Loxone
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2017, 10:08:56 am »
1. Mnie też przekonują ;). Nie ma nic złego w połączeniu bezprzewodówki z przewodówką.

2. Nie, ale trzeba zapewnić odpowiednie nasycenie sieci mesh. Routują urządzenia 230V, czyli wall plug oraz moduł nano. W configu na podglądzie widać zasięgi i ilość hopek, na tej podstawie można z głową porozmieszczać urządzenia. Czujki w słabym zasięgu żrą baterie jak szalone.

3. Najbardziej polecam grzejniki połączyć w pętle i dać zawory stref na rozdzielaczu. Tam wtedy dajemy głowice tree. Mniej głowic do ogarnięcia, brak baterii, jeden kabelek.

4. Jak sobie skonfigurujesz tak będziesz miał.

5. Bloczek sterownika pokojowego przyjmuje jedną wartość analogową jako temp. aktualna. Sygnały z termometrów będziesz musiał "zsumować" albo średnimi albo inną formułą.


EDIT: Co do ptk. 1, to osobiście czujki ruchu dałbym tree. Bateryjne czujki ZAWSZE będą miały jakieś opóźnienie. Przy ogrzewaniu czy kontraktonie nie jest to super istotne, ale przy czujce ruchu podpiętej do oświetlenia już tak.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2017, 10:11:26 am wysłana przez homelogic »