Rekuperator

  • 15 Odpowiedzi
  • 11261 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Rekuperator
« dnia: Kwiecień 13, 2015, 08:49:18 am »
Jak wygląda sprawa integracji rekuperatora z Loxone? Zapewne różni się to zależnie od modelu centrali, jednak może ktoś opisze jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę.

Dodatkowo: Poza szybkością wentylacji, co jeszcze warto integrować. Jedyne co mi przychodzi do głowy to odczyty temperatur, które równie dobrze można zrobić na 1-wire.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2015, 08:51:35 am »
nie wiem jak z loxone, ale ja u siebie pobieram statystyki ile centrala godzin przepracowala na ktorym biegu, czy dziala by-pass czy nie, temp nawiewy/wywiewy dom/czerpnia/ ilosc godzin prezpracowanych na filtrach od wymiany... pomysłów jest sporo :)
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2015, 11:16:44 am »
Standardowa integracja idzie zazwyczaj po złączce 0-10V. Najtaniej i najprościej. Większość modeli obsługuje ten standard, aczkolwiek kilka razy musiałem dzwonić do samego producenta jak daną funkcję aktywować (czasem jest to jumper na płycie, czasem soft, czasem klikanie po manipulatorze). Pytaj o złącze analogowe od czujnika co2.

Standardowo do rekuperacji dorabiamy licznik MTBF który liczy zużycie filtra (programowo). Dodatkowo przyciski w kibelkach które odpalają wyższe obroty na zadany czas (kąpiel/kupa). Jak chcemy to w pełni zautomatyzować (budżet) to dajemy czujnik wilgotności (kąpiel) oraz czujnik VOC (kupa). W domach energooszczędnych/pasywnych obowiązkowo namawiamy na czujnik co2 w sypialniach.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2015, 11:20:53 am wysłana przez homelogic »
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2015, 01:44:51 pm »
Tak patrzę na jednostę firmy Brink i mam złącze eBus lub zamiennie OpenTherm. Jest sens się w to zagłębiać?
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2015, 02:16:04 pm »
zobacz sobie wątek o eBus (http://forum.lic.pl/inne-urzadzenia/ebus-lan/msg260/#msg260) może nie będziesz musiał się "zagłębiać" :D
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2015, 02:55:05 pm »
zobacz sobie wątek o eBus (http://forum.lic.pl/inne-urzadzenia/ebus-lan/msg260/#msg260) może nie będziesz musiał się "zagłębiać" :D

Rewelacja. Jednak jak coś jest po ETH zapięte to nie ma problemu z komunikacją ;)
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 13, 2015, 03:25:09 pm »
zobacz sobie wątek o eBus (http://forum.lic.pl/inne-urzadzenia/ebus-lan/msg260/#msg260) może nie będziesz musiał się "zagłębiać" :D

Znalazłem coś podobnego do Waszego projektu ale jako bramke do OpenTherm. Z tego co czytam, to często urządzenia mają i eBusa i OpenTherma.
http://www.kiwi-electronics.nl/opentherm-gateway-lan-wifi-voorgesoldeerd
to też taka http://otgw.tclcode.com wersja DIY
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2015, 07:23:44 am »
Odpowiem sam sobie ale może komuś się przyda i zaoszczędzi czasu na szukanie ;)

Wczoraj znalazłem takie oto POLSKIE rekuperatory http://thesslagreen.com/products gdzie jest bogata automatyka. Dają:
- sygnał z okapu,
- sygnał z centralki p.poż.,
- włącznik funkcji rozpalania kominka,
- sygnał z alarmu/włącznik funkcji “pusty dom”.

Czyli można banalnie zrealizować:
- załączenie alarmu zwalnia pracę centrali do 20%.
- włączenie okapu w kuchni, zwiększa nawiew do domu
- otwarcie okna latem, zmniejsza mocno lub wyłącza nawiew przez rekuperacje
- jeżeli otworzymy kominek (mimo własnej czerpni powietrza) to także można zwiększyć nawiew

Samo urządzenie, ma też ciekawy sterownik https://www.youtube.com/watch?v=Yztc777KhXE https://www.youtube.com/watch?v=GmpRVMCchMA bardzo ładne wykonanie interfejsu. Taki flat design bez zbędnych bajerów.

Jakby jeszcze producent dodał furtkę po EHT to była by bajka. Jestem pod wrażeniem tego produktu, nawet zadbali o samą obudowę. Lubie takie firmy, szczególnie jak to nasza rodzima produkcja :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 07:43:31 am wysłana przez andrzey »
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2015, 11:05:42 am »
Wiem że tutaj same złote informatyczne rączki i mogę wsadzić kij w mrowisko, ale sugerowałbym prostotę.

Idąc po ethernecie zaczynasz wchodzić w komunikację dwukierunkową, potwierdzanie stanów itp. Do tego po lanie idzie kupa innego badziewia i czasem router może się położyć. Głupia złączka analogowa jest najbardziej obiektywna i zawsze działa. A jak się wbijesz w jakieś modbusy czy rsy to powodzenia. Kolega magik co sobie sam atmegi dorzuca do satela ostatnio chciał zintegrować po rsie moduł przekaźników "bo wyjdzie mu taniej". Do teraz rwie włosy z głowy i się doktoryzuje w temacie różnych bramek.

Rekuperator to w sumie taki trochę większy wentylator. Ma się kręcić wolno, szybko lub bardzo szybko. Cały fun jest w budowaniu algorytmów które określą jakie obroty w danej chwili zadać.

*

Offline Avatar

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Avatar
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2015, 11:28:57 am »
Jakby jeszcze producent dodał furtkę po EHT to była by bajka.

Ja dogadałem się z producentem (nie chcę tu podawać nazwy) i kupiłem centralkę rekuperacyjną bez regulacji, oczywiście dużo taniej.
Wszystkie wymienione funkcje mogą być sterowane bezpośrednio przez nasze centralki (ja Fibaro).
Steruję wentylatorami z silnikami EC sygnałem PWM z RGBW w zależności od stężenia CO2 (kilka progów) + przyciski w kibelku, łazience, okap. Z kominkiem to dobry pomysł.
Tu uwaga - standardowy sygnał w regulacji PWM to 1-10 kHz, RGBW daje 244 Hz. Wentylator jednego producenta mi pływał.
Bypas otwieram, gdy jest oferta (i zapotrzebowanie) chłodu lub ciepła w świeżym powietrzu - porównuję temperatury: pomieszczenia (nie w kanale odciągowym), zadaną i świeżego powietrza. Bypas otwiera się tylko czasami wiosną i jesienią. Uważam, że przy tak małej wydajności jest zbędny i niewarty sterowania.
Nagrzewnicy elektrycznej też nie włączam, wymiennik przez pierwszą zimę nie zamarzł.

W załączeniu wykres mojego stężenia  CO2 z sypialni (niebieski), gdzie niestety nie mam dociągniętej wentylacji i salonu (zielony) z wentylacją. Niestety przy szczelnych i zamkniętych oknach nie mam w nocy komfortowego poziomu <1000 ppm.  Podobno ja spalam moje piwko  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 11:32:46 am wysłana przez Avatar »
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2015, 03:49:07 pm »
To co mi się spodobało w tej centralce, to fakt, iż ma ona już wbudowaną pewną inteligencję i tego nie ruszam. Tu raczej producent wie lepiej niż ja, jak to ma działać zależnie od CO2 i tmp. Natomiast te pomysły które wymieniłem, są już wbudowane w centralkę. Tutaj widać http://thesslagreen.com/file/UPGRADE_v9_2_SCHEMAT_OKABLOWANIA.pdf jak łatwo można się wpiąć. Czyli jakby poziom wyżej, nie myślę jak to ustawić, a oczekuję pewnej funkcji np. zmniejsz moc jak jest włączony alarm.

O ETH bardziej pomyślałem w kwestii zbierania danych z samej centralki np. do wykresów TMP, CO2. Jak jest jakieś API po HTTP to można coś samemu poszyć. Dla mnie osobiście to najwygodniejsza forma dostępu do urządzeń. Co do niezawodności sieci ETH to koniecznie w domu oddzielny switch i do niego wpiąć router, będzie działać latami.

*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2015, 11:19:54 am »
Można polemizować z tą wiedzą producentów. Zresztą zobaczysz jak zaczniesz porządnie mierzyć sobie klimat pomieszczeń. Szczególnie często na ogrzewaniu wychodzi "inteligencja" jakiegoś "superinteligentnego" sterownika na piecu "najlepiejwiedzącego" producenta. Najczęściej taki potrafi w nocy kompletnie wychłodzić podłogi a potem goni z temperaturą docelową którą osiąga tuż przed wyłączeniem.

Sterowanie strefowe klimatem w wybranych pomieszczeniach niestety wymaga podejścia takiego jak ma Avatar. I owszem, niech piec ma tę swoją krzywą grzewczą, niech ten rekuperator ma swoje algorytmy sterowania przepływem powietrza. Statystyki prosto z urządzenia też są super, idealna diagnostyka. Tyle że rekuperator ma chodzić w zależności od temperatury/co2/wilgotności w wybranych pomieszczeniach różnie w zależności od tego czy jest noc czy dzień itp. Producent wyliczył ci wirtualne zużycie na podstawie kubatury wg. prostego wzoru i podstawił prostą regulację tak aby samo urządzenie pracowało jak najwydajniej. To czy nie będziesz podduszany w sypialni w nocy bo tam akurat jeszcze śpi dziecko i pies to osobna sprawa wymagająca indywidualnego podejścia.

Akurat Loxone jest na tyle fajny i prosty w konfiguracji że nie powinno być problemów. W jedne złączki analogowe łączysz rekuperator, w inne czujniki i wio. Do tego bramka modbusowa albo ten fajny modulik ethernetowy i wtedy to już wio wiśta galopem przez przeszkody ;)
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 17, 2015, 12:58:07 pm »
Zgadza się. Można się wspomagać czujnikiem CO2 np. sypialni i podkręcać wentylację jak nie daje rady. To też ciekawy pomysł. Przy czym w rzeczywistości to i tak podkręcamy wentylacje całego domu, bo mało kto dzieli dom na strefy wentylacji. Jak już to piętro/parter, bo tak to raczej ciężkie w realizacji. Natomiast co do ogrzewania to zgadzam się w 100%, tu tylko Loxone.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2015, 01:04:44 pm wysłana przez andrzey »
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 30, 2017, 09:52:11 am »
Uwaga, uwaga teraz będzie nowe logowanie z 0 konta i link do firmy którą warto polecić :) Wywalcie ten spam i konta do zbanowania.
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Rekuperator
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2017, 08:37:41 am »
Prosze sie trzymac watkow. my tutaj zajmujemy sie automatyka, integracja a nie gdzie i od kogo nabyc rekuperator