Samoistne restarty serwera LOXONE

  • 13 Odpowiedzi
  • 6619 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline szymek

  • * 13
  • 0
Samoistne restarty serwera LOXONE
« dnia: Luty 21, 2016, 07:19:05 pm »
Witam

Od kilku dni kilka razy dziennie Loxone restartuje mi się bez wyraźnej przyczyny - gdzie mogę szukać przyczyn takiego zachowania.
Będę bardzo wdzięczny za pomoc.


sz
KNX | LOXONE | INTEGRA + INT-KNX
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 21, 2016, 08:54:05 pm »
Pierwsze co to sprawdź kartę SD czy nie zapchana lub uszkodzona.
Po zgraniu zawartości i zrobieniu kopii konfiga możesz spróbować zrobić jej format.

Zapisujesz statystyki? Jak dużo? Jak często?
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2016, 09:05:17 am »
Czytając o tym problemie, od razu pomyślałem co z bezpieczeństwem instalacji. Czy Loxone pozwala na postawienie serwera w trybie hotcopy? Tak aby włączał się jako aktywny, gdy padnie pierwszy?
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2016, 01:04:02 pm »
W przypadku przewodówki spoko. Wystarczy mieć na magistrali wpięty drugi miniserwer z kopią konfiguracji. Do tego przekaźnik zwłoczny podtrzymywany przez pierwszy miniserwer i gotowe.

W przypadku bezprzewodówki zbudowanej na miniserwerze GO może być gorzej, bo moduły są przypisane do danego kontrolera. Wtedy warto trzymać gdzieś schowaną drugą kartę SD.
Bezprzewodówka ma za to fajną opcję pod kątem awarii indywidualnych pestek. W konfigu mamy opcję "replace", gdzie wskazujemy który moduł zastępujemy nowym. Automatycznie podmieniają się wszystkie obiekty danego modułu użyte w projekcie.


Generalnie z padniętym serwerem tak żeby hardware leżało jeszcze się nie zetknąłem. Zazwyczaj były to błędy konfiguracji i w konsekwencji zapchana lub zajechana karta. Jak zapisujemy statystyki, to średnia co najmniej 10 minut.
Jeżeli nie pomaga format karty i wgranie na świeżo kopii konfiga, to wtedy trzeba uruchomić ticket w Austrii lub u dystrybutora gdzie kupiliśmy sprzęt. Powiedzą co dalej.

W przypadku dzikich resetów pochyliłbym się też nad zasilaczem.
*

Offline szymek

  • * 13
  • 0
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2016, 04:07:14 pm »
Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak:
- poczyściłem kartę - trochę tam sie nazbierało,
- nie robiłem na razie formatu,
- wgrałem plik konfiguracyjny z początku zeszłego tygodnia kiedy nie było tych problemów.

Teraz testuję - zobaczymy jak będzie się serwer zachowywał. W weekend resetował się co 3-4 godziny także wieczorem już się okaże czy to pomogło.

Restarty były nieodczuwalne - w zasadzie wiedziałem o nich tylko dlatego, że miałem w aplikacji ustawione powiadamianie "push" o zdarzeniach systemowych. 

Po tych przygodach na pewno muszę przygotować backupową kartę SD - dotychczas jakoś tak zawsze to odkładałem. Czy możecie Panowie polecić jakiś sprawdzony model karty - myślę o czymś większym niż to co sprzedaje LOXONE.

Druga sprawa - zasilacz. Mam teraz 30W MeanWell a wisi na nim tego trochę bo serwer, 1-wire, 8 czujników, 14 kontaktronów. Mam pod ręką 150W zasilacz także w razie dalszych resetów zrobię test.

Bardzo dziękuję za pomoc - będę pisał jak wygląda sytuacja.

sz



KNX | LOXONE | INTEGRA + INT-KNX
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2016, 04:37:29 pm »
Druga sprawa - zasilacz. Mam teraz 30W MeanWell a wisi na nim tego trochę bo serwer, 1-wire, 8 czujników, 14 kontaktronów.

Na to co napisałeś 30W powinno starczyć. Pytanie czy aby nie najtańszy model, bo na zasilaczu nie oszczędzamy. Osobiście zawsze stosuję mean well z serii przemysłowych (xDR), np. SDR-75-24.

Z kartami SD bywa różnie. Część chodzi, część nie chodzi. Pojemność tez jest mało istotna, bo z tego co wiem miniserwer nie potrafi zaalokować powyżej jakiejś tam ilości. Kiedyś był długi wątek na ten temat na oryginalnym forum Loxa. Najlepiej kupić oryginał i mieć spokój.

*

Offline szymek

  • * 13
  • 0
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 24, 2016, 04:55:25 pm »
Sytuacja się całkowicie uspokoiła - nie ma żadnych dziwnych restartów a nic de facto nie zrobiłem.

Karta loxone na wszelki wypadek zamówiona.

Dzięki za pomoc!


sz
KNX | LOXONE | INTEGRA + INT-KNX
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2016, 09:59:34 pm »
Niekoniecznie nic, bo zrobiłeś cofkę do działającego konfiga i poczyściłeś kartę.

Mogły to być również jakieś spadki napięcia w sieci - różne rzeczy się dzieją po stronie energetyki i tutaj jest kwestia czy zasilacz jest porządny.
*

Offline dmode90

  • * 20
  • 2
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2016, 12:18:13 pm »
Przestała działać moja karta. Miniserwer nie startuje. Próbowałem formatować z zachowaniem backupów i bez. Bez skutku (bootloop).
Co ciekawe na komputerze działa bez żadnego błędu przy odczycie/zapisywaniu/formatowaniu.

Wziąłem jakaś inna kartę i działa. Ale ponieważ nie robiłem dosyć długo backupów, straciłem statystykę za kilka miesięcy.
Ale na karcie został plik ".LoxoneF".
Czy ktoś wie jak z niego wyciągnąć potrzebne pliki statystyki?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2016, 12:19:46 pm wysłana przez dmode90 »
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2016, 10:13:09 am »
Jest jakiś sposób na robienie automatycznych backupów, aby uniknąć podobnych problemów?
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2016, 07:57:30 pm »
Wziąłem jakaś inna kartę i działa. Ale ponieważ nie robiłem dosyć długo backupów, straciłem statystykę za kilka miesięcy.
Ale na karcie został plik ".LoxoneF".
Czy ktoś wie jak z niego wyciągnąć potrzebne pliki statystyki?

Loxone korzysta z własnego systemu plików który alokuje 2GB. Pod windą widac to jako plik o tej wielkości. Spróbuj napisac do Loxa i wysłac im kartę.
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 10, 2016, 08:00:36 pm »
Jest jakiś sposób na robienie automatycznych backupów, aby uniknąć podobnych problemów?

Statystyki można z automata wysyłać mailerem (email frequency):



Wybieramy częstotliwość maili, potem tworzymy i wybieramy odpowiedni mailer (np. cloud).

Można też z zewnątrz wbijać się jakimś skryptem na miniserwerowy ftp.
*

Offline dmode90

  • * 20
  • 2
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2016, 09:02:54 am »
Loxone korzysta z własnego systemu plików który alokuje 2GB. Pod windą widac to jako plik o tej wielkości. Spróbuj napisac do Loxa i wysłac im kartę.

Już wiem jak to się robi.
  • Za pomocą "tajnej" opcji Loxone Config można sprawdzić zawartość pliku .LoxoneF z zepsutej karty oraz przegrać te pliki. Zęby ją aktywować trzeba kliknąć na format z shiftem.
  • W oknie formatowania pojawi się przycisk "test".

    Zepsuta karta z plikiem ".LoxoneF", lub nowa karta z wgranym plikiem ".LoxoneF", ma być włożona do czytnika. Klikając na czytnik z kartą aktywuje się przycisk "test".

     
  • W otwartym oknie można zobaczyć zawartość pliku ".LoxoneF" przez komendę "tree", oraz przegrać zawartość na HDD

    na przykład tak, wpisac komendę "cpdir / ::C:\Restored Files/", dalej Enter, zapisze zawartosc karty do folderu "Restored Files" na dysku C


  • Następnie przenieść odpowiednie pliki statystyki do miniserwera przez ftp.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2016, 09:14:50 am wysłana przez dmode90 »
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Samoistne restarty serwera LOXONE
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2016, 08:39:16 am »
Bardzo ciekawa opcja, dzięki :)