Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z Loxone

  • 3 Odpowiedzi
  • 2396 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jezikk

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX+ Loxone
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z Loxone
« dnia: Styczeń 01, 2018, 11:09:12 pm »
Kolejny ciekawy use-case ktory chciałbym zrealizować na loxone i KNX.

Używając budzika chciałbym podgrzać podłogę w łazience w zimne poranki ;). Dom jest dobrze wyizolowany wiec spadki temp nie są duże i często rano jest tak ze temp w łazience jest zadana ale podłoga jest zimna.

Widzę to następująco:
- np 30-45min przed czasem ustawionym w budziku
-  odczytać zadana temp w łazience,
- ustawić temp +2-3 stopnie wyższa lub wymusić otwarcie zaworu aby podgrzać podłogę
- np po 10 min od budzika przywrócić odczytana w 2 kroku temp.

Ogrzewanie jest na aktora KNX Gira.
Na magistrali mam następujące telegramy związane z ogrzewaniem łazienki:
- temp aktualna
- temp zadana
- status temp zadana
- ON/OFF termostat
- Frost termostat
- komfort wymuszony
- Tryb termostatu
- Grzanie/chłodzenie
- ALARM FROST
- STATUS termostatu 1B
- STATUS termostatu 2B
- Grzanie podstawowe Podłoga
- Grzanie dodatkowe Grzejniki drabinka
- STATUS siłownika grz.podstwowe Podłoga
- Wymuszona pozycja siłownika grz.podstawowe
- STATUS siłownika grz.dodatkowe
- Wymuszona pozycja siłownika grz.dodatkowe

Macie jakiś pomysł jak to prosto zrealizować ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2018, 08:40:50 am wysłana przez jezikk »
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z Loxone
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2018, 11:28:44 am »
Teoretycznie wywalasz na zadany czas telegram na tryb wymuszonej pozycji siłownika i wsio (w loxone - extended actuator). W praktyce nie wiem jak w aktorze KNX realizowany jest powrót do poprzednich ustawień. Pewnie coś w stylu telegram na tryb termostatu, ale to zgaduję.

Osobiście zacząłbym od wywalenia aktora grzewczego i podpięcia siłowników do przekaźników Loxone, lub najlepiej od razu dał siłowniki proporcjonalne od Loxone (Tree lub Air) ;)

*

Offline jezikk

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX+ Loxone
Odp: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z Loxone
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2018, 12:30:01 pm »
Dzięki za odpowiedz, niestety to był mój pierwszy test ale nie powiódł się.

Wygląda to że wymuszona pozycja siłownika to jego blokada w aktualnym stanie, wiec jeśli nie grzeje to nie włączy się.
Dlatego zacząłem kombinować ze zrobieniem tego w Loxone poprzez podniesienie i obniżenie temperatury po czasie.

Cały dom mam zrobiony na KNX z wieloma funkcjami centralnymi (na adresach grupowych) a Loxone to ma być dodatek aby dało się cześć rzeczy zrobić z telefonu bez ingerencji w bazowe działanie systemu na KNX. Siłowniki sa 0/1 wiec steruje się nimi po PWM z aktora Giry. 

Teoretycznie na sztywnych wartościach i harmonogramie udało mi się to częściowo zrealizować.
Harmonogram parametry:
- wartość domyślna 0
- wartość dla okresu aktywności 3

Problem jaki mam to ze Staus temp się zmienia po dodaniu wartości i to idzie po raz kolejny na sumator i tak rośnie do maksymalnej zaprogramowanej na KNX temp. Teraz kombinuje jak to zrobić aby tylko raz dodawał.

p.s. Wiem ze mogę w harmonogramie wpisać zadane wartości temperatur ale wolałbym nie hardkodować wartości i pracować na wartościach względnych.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2018, 12:32:18 pm wysłana przez jezikk »
*

Offline jezikk

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX+ Loxone
Odp: Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z Loxone
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2018, 08:40:11 am »
Udało mi sie osiągnąć to co chciałem. Nie wiem czy to najlepsze rozwiązanie ale na pewno działa.
Klu sprawy okazał się klocek pamieć analogowej.

TUTORIAL:
Umieszczam dla potomności diagram w Loxone.
Układ można jest stuningował zaznaczenie w bloczku Harmonogram "Wymaga aktywacji" a pod triger flagę ze jesteśmy w domu lub wirtualne wejście blokujące to działanie jak nas nie ma w domu. Jest to wygodniejsze niż każdorazowa zmiana w harmonogramie.

Harmonogram u mnie ustawiony jest na -1h od czasu kiedy staje do pracy, czas grzania 1h. (Chodź obecnie będę testował to czasy, każdy musi to dopasować pod siebie).
Stała 3 = 3 (o tyle podnoszę chwilowo temp).
Stała 1 = 1 (podtrzymanie)