Sterowanie oświetleniem/roletami na KNX z Loxone

  • 4 Odpowiedzi
  • 2997 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline jezikk

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX+ Loxone
Sterowanie oświetleniem/roletami na KNX z Loxone
« dnia: Styczeń 01, 2018, 05:08:29 pm »
Witajcie,

przeniosłem sobie z KNX do Loxone sterowanie oświetleniem i roletami, sceny świetlne (na adresach grupowych) i grupowe sterowanie roletami.
Sterowanie to oparłem na bloczku "Przycisk KNX" i "Żaluzje KNX" zgodnie z tutorialami jakie znalazłem tu na forum. To mi ładnie działa, ale jak to zwykle apetyt rośnie w miarę jedzenia i chciałbym to rozbudować i na poczatek mam takie 3 problemy do rozwiązania:

1. Jak zrobić funkcje wyłącz całe oświetlenie z Loxone, mam w KNX adres grupowy, powiedzmy 10/0/0 i podepnę to pod przycisk knx to najpierw załącza mi wszystkie światła w domu i dopiero drugie klikniecie wyłącza wszystko. Próbowałem dodać wirtualne wejście pod Reset, próbowałem zastosować multiplekser ze stałymi na wejściach AI1, AI2 i wejście wirtualne podpięte pod S aby wysłać "0" na wyjście do aktora KNX - niestety moje próby zakończyły sie bez powodzenia.

2. Overview oświetlenia - próbowałem przenieść sterowanie światłem na loxonowy sterownik oświetlenia i pod wyjścia AQx podłączyć aktory KNX ale niestety działa to tylko połowicznie, tzn załącza poszczególne obwody/sceny ale ich nie wyłącza. Macie na to jakiś sprawdzony patent ???

3. Integracja żaluzje automatyczne z roletami sterownymi po KNX. Bazowałem tu na postach kolegi @homelogic z tematu o roletach, ale u mnie nie chciało to cos działać dopóki nie podpiąłem pod żaluzje knx 2 wyjść: AQI i AQs. (AQI powoduje u mnie jazdę góra/dół a AQs - stop). Da sie to jakoś obejść i spiąć razem ?

z góry dziękuje za Wasza pomoc.


*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Sterowanie oświetleniem/roletami na KNX z Loxone
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2018, 10:48:29 am »
1. Spróbuj to: https://www.loxone.com/enen/kb/eibknx-basics/#EIB%20EXTENDED%20ACTUATOR

2. Problem polega na tym, ze wejście Trigger bloczka KNX działa impulsowo (klik na on, klik na off), a wyjścia bloczka scen działają bistabilnie (światło się świeci tak długo jak na wyjsciu jest 1). Jednym z rozwiązań jest puszczenie wyjścia z bloczka scen przez bloczek "Przełącznik-Przycisk". Wykrywa on moment opadania i narastania zbocza na wejściu Tr, generując odpowiednio impulsy na wyjściach Qon i Qoff. Wtedy te impulsy możesz puścić na wejścia On oraz R bloczka KNX.

A za winklem czai się inny, dużo większy problem - magistrala KNX jest cholernie wolna. Bloczek scen wszystko klika jednoczesnie i jest duża szansa, że przy kilku obwodach załączanych na raz jakieś telegramy się zgubią. Walczyłem z tym długo i nie znalazłem rozwiązania, poza rezygnacją z bloczka scen i oparciu wszystkiego o kliki na dane grupy adresowe.

3. Roleta działa prawidłowo. AQl = long, AQs = short. Czyli z aktora żaluzjowego grupa na długie kliknięcie w KNX (rolety jadą całkowicie) oraz grupa na krótkie kliknięcie (krótki ruch rolet).
Trzeba jeszcze wyrzeźbić grupę adresową z pozycją rolety i podać ją na wejście AI. Wtedy będziesz miał status rolety na ikonce w apce i z bloczków Loxone będziesz mógł podawac konkretne procenty otwarcia do wykorzystania w scenach.
*

Offline jezikk

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX+ Loxone
Odp: Sterowanie oświetleniem/roletami na KNX z Loxone
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2018, 09:04:43 am »
Ad1. Przetestowałem i niestety nie działa. Jak status jest 0 to nie mogę wymusić wysłania :0 na adres KNX. Jak podaje 1 na przełącznik to najpierw zapala wszystkie lampy a dopiero potem wyłącza :/ Jakieś pomysły ? Niestety adresy centralne nie maja statusu faktycznego. 

Ad2. Proponowane przez Ciebie rozwiązanie tez tylko czesciowo zadziałało. Trafiłem na ten watek na forum niemieckim: https://www.loxforum.com/forum/eib-knx-schnittstelle/21088-baustein-lichtsteuerung-in-kombi-mit-knx-visualisierung-%C3%BCber-baustein-lichtsteuerung i teraz próbuje rozszyfrować i zaimplementować przykład Robert L. Jest mi ktoś wstanie pomóc z tym ?

Ad3. Niestety jest chyba u mnie problem po stronie KNX, o ile AQl działa poprawnie i roleta jedzie do gory/dół to AQs działa tylko jako stop. Krótkie naciśniecie - impuls 0,5s) nie wywołuje ruchu skokowego rolety.
*

Offline jezikk

  • * 10
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX+ Loxone
Odp: Sterowanie oświetleniem/roletami na KNX z Loxone
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2018, 09:37:30 am »
[Solved] Ad1. Udało mi się rozwiązać poprzez zastosowanie w Loxonoe "przycisk" a nie "Przycisk KNX" i do wyjścia Q podłączenie rozszerzonego aktora KNX z adresem knx x/x/x:0 (wyłączenie).

Ad2 i Ad3 - jest mi ktoś w stanie pomoc ?
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Sterowanie oświetleniem/roletami na KNX z Loxone
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2018, 04:15:33 pm »
Ad1 i Ad2 - Osobną kwestią są obiekty które są bloczkami i występują tylko w przestrzeni roboczej, a inną kwestią są obiekty I/O, czyli te które potem wybierasz z drzewa po lewej stronie. Rozszerzonym aktor jest obiektem I/O (wyjściem) i nie ma swojego dedykowanego bloczka typu roleta KNX.

Mając to na uwadze, w taki właśnie sposób możesz wykonać układ z ad2:
- Robisz rozszerzony aktor KNX na dane światło.
- z bloczka oświetlenia z danego obwodu wychodzisz na bloczek Przełącznik-przycisk
- z wyjść Qon i Qoff wychodzisz komendami x/x/x:0 i x/x/x:1 na wyjście aktora.

Ad3. Obawiam się ze tutaj trzeba by zobaczyć plik ETS jak są zdefiniowane grupy i czasy w aktorze.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2018, 04:17:26 pm wysłana przez homelogic »