Szmery Bajery cz.1 - sterowanie ogrzewaniem

  • 0 Odpowiedzi
  • 2170 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Szmery Bajery cz.1 - sterowanie ogrzewaniem
« dnia: Lipiec 26, 2015, 01:19:07 pm »
Na prośbę Rysia zaczynam wrzucać serię krótkich tekstów opisujących fajne funkcje systemu Loxone. Na początek flagowiec, czyli jak powinno wyglądać sterowanie ogrzewaniem z prawdziwego zdarzenia. Jest to przeklejka z postów na muratorze mojego autorstwa, więc wykresy są jeszcze z poprzedniej zimy.

Jak będziecie chcieli to dokładnie opiszę sposób konfiguracji tej funkcjonalności.

1. Jak wygląda bloczek sterowania ogrzewaniem w wizualizacji:




Jak widać na screenie, od góry mamy temperaturę aktualną oraz zadaną. Poniżej (zielonym tekstem) mamy aktualny tryb, czyli automatyczny tryb ogrzewania. W tym trybie bloczek wykorzystuje zdefiniowany harmonogram oraz algorytmy logiki rozmytej i steruje tylko ogrzewaniem (jest też automatyczny tryb chłodzenia do sterowania klimatyzacją, tryby mieszane oraz manualne).

Poniżej mamy opis aktualnie zadanej temperatury (komfortowa ciepła) oraz harmonogram danego dnia. Na zielono jest zaznaczona temperatura komfortowa ciepła (8-21). Na czarno jest zaznaczona temperatura obniżona (00-7:59, 21:01-00).

Poniżej mamy przycisk trybu timera - jest to po prostu typowy override harmonogramu, klikamy i wybieramy jaka ma być temperatura przez jaki okres czasu. Taki tryb manualny na szybko.
Jeszcze niżej mamy ustawienia temperatur a na samym dole statystyki, czyli wykresy temperatur. Po kliknięciu na statystyki pokaże nam się taki widok:






2. Działanie algorytmów w praktyce.
Największym bajerem Loxa jest nauka czasu nagrzewania danej strefy. Znaczy to tyle, że wybieramy na harmonogramie o której godzinie ma być jaka temperatura. Tutaj kilka screenów obrazujących działanie.

Przejście na temperaturę obniżoną o godzinie 21 poprzedniego dnia:




Około 1 w nocy pokój wychłodził się do temperatury obniżonej:




Tutaj zaczyna robić się ciekawie - po osiągnięciu temperatury obniżonej system sprawdził odpowiedź układu (pełne odkręcenie zaworu, widać kawałek idzie stromo) po czym określił jak ma grzać aby jak najbardziej płynnie i oszczędnie dojść do zadanej temperatury. Temperaturę zadaną osiągnął minutę przed zadanym czasem:




Wahania temperatury komfortowej mieszczą się w zakresie +/- 0.1 st.C.:







Opisany przykład jest z wersji przewodowej przy wykorzystaniu głowic binarnych (on/off). Loxone steruje takimi głowicami za pomocą modulacji PWM, dzięki czemu jest możliwe płynne podejście do zadanej temperatury. Jest też możliwe wykorzystanie głowic przewodowych proporcjonalnych (0-100%) oraz bezprzewodowych głowic grzejnikowych enOcean (3 lata działania na bateriach, sterowanie proporcjonalne).
Loxone umożliwia równiez sterowanie układami mieszanymi, gdzie mamy w jednym pomieszczeniu grzejniki oraz podłogówkę. Wtedy układ podłogowy jest traktowany jako główny (utrzymywanie temperatury) a grzejniki są używane do dogrzewania w celu podejścia do temperatury zadanej. Jest to wg. mojej wiedzy jedyny system na rynku który potrafi prawidłowo wysterować taki mieszany układ.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2015, 01:30:49 pm wysłana przez homelogic »