Włączniki

  • 26 Odpowiedzi
  • 11884 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline daniel

  • * 8
  • 0
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 05, 2015, 09:29:50 am »
Witam,

Ja u siebie zastosowałem włączniki 2 i  6 przyciskowe firmy GIRA. Wyglądają jak KNX'owe ale dużo tańsze :)
Jak ktoś sobie życzy mogę podesłać fotkę.

Pozdrawiam,

Daniel
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 05, 2015, 01:36:49 pm »
daniel to wrzucaj zdjęcia a nie pytasz :P. Jak ktoś będzie chciał Cię podpytać gdzie i za ile to mu wyślesz na PW.
*

Offline daniel

  • * 8
  • 0
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 07, 2015, 07:52:32 am »
Tak wyglądają klawisze z Giry w wersji 24V.


Pozdrawiam,

Daniel
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 07, 2015, 08:26:56 am »
Zastanawiam się czy nie użyć włączników z KNX'a.
Dlaczego:
- będzie duuuuużo mniej kabli, a jak wiadomo jest tego sporo,
- można pokazać stan ledem,
- często mają też odczyt temperatury.

Stosował ktoś takie rozwiązanie? Daje się to tak skonfigurować?

Te np. https://www.youtube.com/watch?v=Sw-flWhSbIY są niezłe (co prawa pewnie bezcenne). Rozwiązują jednak istotny problem, przy wchodzeniu do pokoju nie trzeba szukać odpowiedniej sceny, wystarczy dotknąć całą dłonią. Jak są małe przyciski to docelowo może to być drażniące. Szczególnie jak trafimy w jakiś od rolet ;)
*

Offline daniel

  • * 8
  • 0
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 07, 2015, 08:55:48 am »
Witam,

Te fotki powyżej z przyciskami 24V to są z mojego aktualnego mieszkania. Rozwiązanie się sprawdza ale stresujące jest wypinanie czegokolwiek.

Teraz jestem na etapie budowy domu i właśnie położyłem magistralę do przycisków :) 
Trzeba pamiętać że rozwiązanie oparte na przyciskach magistralnych będzie droższe.
W mieszkaniu już mnie trochę przeraziła ilość kabelków bo do każdego przycisku mam doprowadzone dwie skrętki więc przy domu już podszedłem rozsądniej do tego tematu bo przycisków jest prawie 4 razy tyle. 

Co do samego wyboru przycisków magistralnych to masz taki wybór że coś znajdziesz dla siebie. Ja osobiście zastosuję podobne przyciski jak w mieszkaniu bo się sprawdziły. Jest też wersja z wyświetlaczem i pomiarem temp.

Podsumowując przy niewielkiej ilości przycisków ilość kabelków 24V jest do ogarnięcia ale przy dużej to już pozostaje dyskusyjne.
Każdy musi podjąć decyzje świadomie czy dokłada kasę do magistrali (magistrala sama w sobie jest tańsza ale ceny przycisków wyższe) czy idzie po niskich kosztach ale ma setki kabelków. :)


Pozdrawiam,

Daniel 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2015, 09:03:59 am wysłana przez daniel »
*

Offline daniel

  • * 8
  • 0
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 07, 2015, 09:13:25 am »
Nalepy też pamiętać że większość przycisków kupujemy bez portu magistralnego i dodatkowo trzeba kupić sam port.  Warto sprawdzić czy wybrany przez Ciebie przycisk ma już zintegrowany port KNX czy nie. Dodatkowo zauważyłem że ceny portów są rożne i czasami może się wydawać że przycisk wyjdzie rozsądnie cenowo a tu zaskoczenie bo port, którego on wymaga jest np. dwa razy droższy niż do innego przycisku.


Pozdrawiam,


Daniel
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 07, 2015, 04:56:47 pm »
Zgadza się, włączniki kosztują więcej. Co prawda na plus jest oszczędność na kablu, brak rozdzielni np. LSA czy też mniej pracy elektryka. Jednak na koniec w działaniu to wychodzi to samo. Interesuje mnie czy to dobrze zagra z Loxone. Czy np. czytanie temperatury, może wilgotności czy co2 nie stanowi problemu. Ze statusami raczej powinno dać radę.

Tam gdzie wymagane jest więcej przycisków myślę o tablecie zamontowanym na ścianie + przejściówka USB-ETH, tak aby WiFi zbędnie nie używać. Wychodzi nam wtedy taki duży przycisk dotykowy, gdzie jego interface może być dowolny np:
- rzut pomieszczenia i zaznaczone rolety, pkt świetlne z aktualnym stanem,
- jak ktoś ma projektanta wnętrz to można mieć wizualizację z góry,
- zrobić zdjęcie w postaci panoramki pomieszczenia.
Można to nawet w HTMLu zrobić i odpytywać się JSem po HTTP. Tu wyobraźnia jest nieograniczona.

Oczywiście tablet budzony podwójnym stuknięciem.
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 14, 2015, 03:25:54 pm »
Wpadła mi do głowy jeszcze taka koncepcja. Kupić ebooka z wyświetlaczem eink+dotyk i na nim odpalić Androida. np. http://the-digital-reader.com/2014/02/08/new-hack-lets-install-android-external-sd-card-kobo-aura-hd-glo-kobo-touch/

Dzięki temu, można sobie wrzucić dowolne statusty. Obsługiwać dotknięcia. Sam ekran jest ciągle widoczny i nie pobiera przy tym dodatkowego prądu ;)
*

Offline Damin

  • * 8
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: DaminLxn
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 28, 2015, 09:35:24 pm »
Ja używam niemieckiego producenta JUNG mają przyciski 24V we wszystkich seriach osprzętu. Mi się podoba seria F50 w wersji KNX ma pomiar temperatury, czyli full wypas. Tylko cena mała nie jest ok. 200euro netto za przycisk. Do niego można dołożyć rozszerzenie za 100euro netto. Trochę sensownie ale nadal sporo 150euro/8funkcji + pomiar temperatury.

Wersja LS990 / F50 24V jest połowa tańsza. Największy przycisk ma 8 funkcji i kosztuje chyba coś ok. 100 euro.
Ma możliwość opisania funkcji. To dobra cena, na cały dom 2-3 a reszta dzwonki można dać.

Korzystałem tez z Gira podobny produkt i podobna cena tylko chyba coś mniej klawiszy mieli w jednej ramce niż Jung.
Myślę że jak sie robi już automatykę to trzeba używać przycisków multifunkcyjnych inaczej zwykłe dzwonki nie dają łał.

Używałem Berkera takie dwa klawisze = 4 dzwonki, ale się przycinały czasami.
Jak było 2 klawisze = 2 dzwonki już bez problemu.

Sprzętu jest na ścianę do oporu na rynku.
Jak coś porobię zdjęcia i wrzucę.
*

Offline Kamikaze

  • Administratorzy
  • ***** 105
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + GoogleHome + Satel + KNX
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 25, 2016, 02:52:06 pm »
Czy ktoś wie co to za włączniki ? Jaka firma? Zwykłe NO czy KNX?
https://instalacjeinteligentne.pl - Inteligentne instalacje
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 18, 2016, 11:01:43 am »
Taki?
http://www.schrack.pl/sklep/osprzet-elektroinstalacyjny-czujniki-ruchu-i-obecnosci/visio-45-osprzet-instalacyjny-pokrywy-i-plytki-centralne/klawisz-1m-do-sternika-zaluzji-bialy-et102005.html

Łączniki Schracka ogólnie fajnie. Przyciski mniejsze niż zwykłe ale dobrze się klikają. Tzn. da się wyczuć moment w którym obwód jest zamknięty, a jak wiadomo dzieje się to szybciej niż pełne naciśnięcia. Jest to bardzo istotne przy np. dwuklikach. Sprawdzałem np. Gire i tam była kicha.

Jedyna wada jest z łącznikami żaluzjowymi, one nie odbijają. Da się zaprogramować ciągle zamknięty obwód ale to takie obejście problemu.
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Włączniki
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 04, 2017, 07:46:25 am »
Ostatecznie kupiłem dwa rodzaje. Simona Nature i Vimara Eikon. Wizualnie dość podobne do siebie. Co ciekawe, sam Simon wypada bardzo dobrze. Jedyna jego wada to zaślepki na RJki. Ich mocowanie jest tragiczne. Trzeba je od razu łączyć z ramką, przed jej montażem. Później jest to nie możliwe, bo nie ma śrubki i ciężko zaskakuje.

Vimara też ma swoje uroki. To system modułowy, więc jak chcemy mieć przycisk na całą puszkę to i tak pod klawiszem jest moduł na połowę. W efekcie, zaślepka jest na całość i nie zawsze to idealnie przylega, trzeba walczyć. Dodatkowo, bardzo istotne jest by zamontować mechanizm odpowiednio góra/dół, mimo że da się odwrotnie i też działa. Wyjątkiem są schodowe, gdzie moment styku jest bardzo krótki i odwrotne zamontowanie rodzi problemy. To jest różnica <1mm klawiszu przysłaniającym mechanizm i nieświadoma osoba tego nie wyłapie. Co 10ty raz, po przełączeniu nie łapało na 100% i np. żarówki migały. Dopiero przedstawiciel mnie oświecił, że ten typ tak ma i trzeba uważać, którą stroną montujemy. Z plusów, to modułowość (w jednej puszcze można obsadzić dwa dowolne mechanizmy) i przyciski do rolet góra/dół.

« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2017, 06:39:38 pm wysłana przez andrzey »