Wskaźnik napięcia akumulatora

  • 2 Odpowiedzi
  • 2131 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline flapjack

  • ** 43
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Fibaro, Loxone
Wskaźnik napięcia akumulatora
« dnia: Październik 26, 2015, 11:51:24 am »
Witam.
Chciałbym mieć podgląd na napięcie akumulatora 12v. Chcę podłączyć +12v z aku poprzez odpowiedni rezystor do wejścia analogowego oraz połączyć masy zasilania loxone oraz akumulatora. Czy takie rozwiązanie zadziała?
Przy fibaro takie rozwiązanie działało jednak moduł analogowy fibaro zasilany był z tego samego źródła czyli z akumulatora.
Zasilanie loxone to 24V, aku ma 12v, jednak jeśli połączę masy i zastosuje odpowiedni rezystor to wydaje mi się że nie powinno być problemu. Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.
*

Offline flapjack

  • ** 43
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Fibaro, Loxone
Odp: Wskaźnik napięcia akumulatora
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2015, 08:13:19 am »
Nie myliłem się. DZIAŁA.
*

Offline flapjack

  • ** 43
  • 2
  • Nazwa i wersja ID: Fibaro, Loxone
Odp: Wskaźnik napięcia akumulatora
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2015, 01:10:19 pm »
Aby móc zmierzyć napięcie akumulatora można skorzystać z dzielnika napięcia. Wzór: http://nauka.money.pl/wzor-na-dzielnik-napiecia-w588467/. Dobór rezystorów zależy od max napięcia akumulatora (podczas ładowania itp). Dla przykładu:
Napięcie aku podczas ładowania np: z paneli słonecznych podczas bardzo słonecznego dnia wynosi: 14,4V (napięcie wejściowe dla układu dzielnika)
Max Napięcie wyjściowe które nas interesuje to 10V (0-10V)
Jako pierwszy rezystor możemy wybrać rezystor o wartości np: 120 ohm stosowany w magistrali loxline.
Wtedy ze wzoru drugi rezystor wyniesie 500 ohm. Zamiast rezystora możemy wykorzystać potencjometr najlepiej o wąskim zakresie (ułatwi to regulację) którego wartością graniczną będzie 500 ohm (wtedy podczas regulacji nie przekroczymy na wyjściu 10V)
Dokładność rezystorów wpływa na dokładność pomiaru dlatego jeśli zależy nam na dokładności należy stosować rezystory o dużej dokładności. Bardzo ważne podczas podłączania układu do  wejścia analogowego jest połączenie masy aku do wejścia GND wejść analogowych
Dodam że nie jestem elektronikiem i wszelkie informacje pochodzą z mojego małego doświadczenia oraz informacji w internecie.
Układ ten działa u mnie na loxone od kilku dni a wcześniej, przez kilka lat działał na dwóch innych systemach bez żadnych przykrych konsekwencji. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia wejść, urządzeń przez nieodpowiednie podłączenie dlatego muszę to napisać: ROBICIE TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!