Jaki Satel / co innego?

  • 29 Odpowiedzi
  • 16747 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Jaki Satel / co innego?
« dnia: Październik 25, 2016, 09:09:54 pm »
Hej,

W temacie alarmów (i nie tylko pewnie) jestem zielony, potrzebuję centralki, którą będę w stanie zintegrować z OH lub innymi systemami, więc w miarę otwarte API by się przydało. Fajnie byłoby, żeby dało się wpiąć posiadane już czujniki (wiem, że Fibaro ma taką funkcję). Chciałbym, aby do centralki można było również wpiąć moduł GSM i w ten sposób realizować powiadamianie "out of band". Wiem, że Satele mają takie funkcje, zdaje się, że Integry. Wiem, że na forum przynajmniej jeden użytkownik integruje z OH, więc może się podzieli ogólnymi przemyśleniami.

Drugi problem, potrzebuję też prostego alarmu do domu, który z pewnych względów nie jest obecnie zamieszkany (śmierć ojca) a stoi na uboczu i obawiam się o dewastację. 4 pomieszczenia, również możliwość powiadamiania w jakiś sposób w przypadku alarmu, najlepiej do mnie a w przyszłości do jakiegoś centrum monitorującego
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2016, 10:15:53 pm »
Satel to chyba najlepsza opcja. Mam od 10 lat i póki co to tylko aku musiałem wymienić
Ja mam Integra64 + dialer + ethm-1. Przy moim zapotrzebowaniu na we/wy "skonsumowałem" wszystkie fizyczne a na pozostałych zrobiłem kilka prostych algorytmów - powiadomienie o otwartej bramie wjazdowej po uzbrojeniu alarmu, sygnalizator faktu otwarcia i  ciągle otwartych dowolnych drzwi wejściowych do domu. Pamiętaj że 64 we/wy oznacza tylko logiczne we/wy - fizycznych zacisków na płycie jest mniej (chyba po 16), nowe można dodawać za pomocą expanderów, dodatkowe wejścia są też w manipulatorach fizycznych. Na Integrze32 bym się nie zmieścił ze wszystkim co robię, Integra128 była by za duża - Integra64 to optymalny wybór.

Ethm przyszedł później gdy zacząłem zabawę z OH - teraz traktuję Satel jako źródło informacji o stanie domu - np. do zliczania kiedy ostatnio był ruch w domu  i sterowanie światłem przez czujki ruchu. Tu jednak okazała się że proste PIRy czasem są za mało czułe i po wejściu do kuchni światło czasem zapala się z opóźnieniem co daje -10 do WAF (dualne sprawują się lepiej).

Staram się rozdzielać funkcjonalność alarmu od automatyki - alarm ma działać zawsze (łącznie z powiadomieniami) nawet gdy centrala OH nie jest dostępna. Minimalizuję też wpływ OH na alarm. Przykładowo z OH mogę uzbroić alarm, ale nie mogę go już rozbroić - to tylko z paneli fizycznych lub panelu na telefonie. Podobnie przy uzbrojonym alarmie OH nie powinien móc wysterować otwarcia bramy wjazdowej - tylko pilota i filtrowanie tego odbywa się na poziomie centralki alarmowej nie OH. Generalnie mam obiekcje do podpinania sterowania drzwiami/zamkami do systemu innego niż klasyczny alarm - te systemy są tworzone z naciskiem na bezpieczeństwo, a drzwi to jednak element bezpieczeństwa a nie tylko funkcjonalność domu :)

Jakiego typu czujniki już posiadasz i jak chciałbyś je wpiąć - fizycznie do wejść centrali czy przez API (np. czujka IP podłączona do OH)?

W 2giej kwestii nie mogę wiele pomóc - znam tylko Satela.
... vendor agnostic ...
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2016, 11:51:06 pm »
Mam Satel Integrę WRL i ok 80 czujników, 16 rolet, trochę oświetlenia, pompy itp razem sporo ponad 100 urządzeń/czujników.  Ponieważ możliwości szybko się wyczerpały szukałem czegoś mądrzejszego do inteligencji. Na ten moment mam domoticza, który to u mnie bez problemu integruje się i działa bezawaryjnie z Satel, BLEBOX, RFLink (radio 433Mhz i wszystkie tanie gniazdka/stacje pogodowe/termometry), czujnikami MySensors.

Mam też integrację z piecem na ekogroszek klasy 5 (SAS Solid ze sterownikiem RECALART Multifun) który jest zintegrowany po Modbusie z domoticz. Wszystko działa stabilnie od kilku miesiecy (oczywiscie każda intergracjia na poczatku sprawiała kłopoty błedy ale po usunieci nie ma problemu) .

Wiele z tych rzeczy jest zrealizowane dzieki koledze z naszego forum, który zrobił integrację z domoticzem. Na dzień dzisiejszy podłączam czujniki MySensors czyli 12termometrów/wilgotności, gazy, tlenek węgla/ jakości powietrza/ dwutlenku węgla w sypialniach oraz czujnik ilosci węgla w zasobniku pieca. Kolejnym krokiem to wykonanie sterownia grzejnikami dla każdego pomieszczenia osobno przez WIFI na urządzeniach blebox - zresztą bardzo stabilnie działających od początku ich istnienia (mam wersje stare i najnowesze). Po kilkutygodniowych testach 0 zwiech i bezproblemowe sterownanie grzejnikiem do zadanej temperatury pokojowej.

Podobnie jak kolega Enc - Satel ma chronić reszta to komfort i bajery.

Przez wiele lat walczyłem z ze sterownikiem kotła wiodacego producenta oraz z ustawianiem pod wegiel . Wszytko to skończylo się wraz za zakupem nowego pieca z czujnikiem żaru. Bardzo polecam ten patent - oraz ten sterownik.

Dodam że opcją którą się nie spodziewałem to ze z manipulatorów TSG mogę sterować ON/OFF każdym urządzeniem, które jest podłączone do Domoticz. Do zarządzania używam tableta z programem Imperihome, który bardzo łatwo skonfigurować choć jeszcze to mam w fazie testowej.

Jako osoba która dotychczas nie miała umiejętności w tym zakresie jestem bardzo zadowolony z uzyskanych efektów. Oczywiście jeszcze daleka droga do perfekcyjnego systemu, ale dzieki temu forum oraz przychylności wielu ludzi idzie pomału do przodu ;)
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2016, 12:05:44 am »
RFLink (radio 433Mhz)
Jak się sprawdza w domu? Nie ma problemów z zasięgiem?
... vendor agnostic ...
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2016, 12:21:15 am »
o dziwo zasięg jest dobry. Ba powiedziałbym że znam wszystkie urządzenia u sąsiadów.  Oczywiście zanotowałem że któreś gniazdko nie wyłączyło na czas ktore jest z przeciwnej strony domu ale to sporadyczne sprawy. Używam to jako dodatkowe tanie sterowanie do mało istotnych a potrzebnych urządzeń  (oczyszczacze i nawilżacze wodne, oświetlenie  akwarium, lampy stojace a w zimę zamierzam do ozdob wewnatrz i na zewnatrz.
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2016, 04:38:04 am »
Zupełnie odbiegając od tematu głównego (sorry zen) - to na 433 Rosjanie robią całe systemy automatyki - http://geek-mag.com/posts/245086/
... vendor agnostic ...
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2016, 08:31:06 am »
Nie wyobrazam sobie takiego systemu ale jak im działa to ok.

RFLink ma jeszcze w niedługim czasie obsługiwać pasmo 866Mhz.

Zapomniałem dodać ze domoticz całkiem sprawnie obsługuje satelowskie rolety.
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2016, 04:01:49 pm »
Właśnie zauważyłem, że Satel też wszedł 433 - http://www.satel.pl/pl/product/835/MTX-300/
... vendor agnostic ...
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2016, 01:43:34 pm »
Właśnie zauważyłem, że Satel też wszedł 433 - http://www.satel.pl/pl/product/835/MTX-300/

To chyba już dawno temu. Micra współpracuje z tym od początku zdaje się, są czujki, klawiatury i piloty.

A wracając do głównego wątku ;)
Zakupiłem Micrę, z kilkoma czujkami bezprzewodowymi, kilkoma na kabelkach, wczoraj wstępnie ją zaprogramowałem, wygląda naprawdę świetnie, bardzo dojrzały produkt.
Zamierzam się podłączyć do Krajowej Sieci Alarmowej (http://www.ratownictwo.org/). Zobaczymy jak to będzie funkcjonować
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 11, 2016, 10:57:07 am »
RFLink (radio 433Mhz i wszystkie tanie gniazdka/stacje pogodowe/termometry), czujnikami MySensors.

To jeszcze pytania dodatkowe - który odbiornik stosujesz do RFLinka i jaki typ bramy do MyS ? na Arduino czy ESP?
... vendor agnostic ...
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 11, 2016, 11:38:57 am »
Robię wszytko wg tego bloga:

http://projektpimalina.blogspot.com/2016/09/bramka-rflink-do-domoticz.html

RFlink działa wyśmienicie
MySensors czasami pojawiają się sytuację że któryś czujnik się zwiesi na jakiś czas np godzinę.
Dzisiaj pierwszy raz zresetowałem jeden z termometrów bo przez kilka godzin nie dawał znaku ale może to być spowodowane ostatnią aktualizacją domoticz, bo ktoś też już chyba narzekał.
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 12, 2016, 03:41:22 pm »
U mnie też już działa RFLink - faktycznie jest dobrze. Testuję teraz różne odbiorniki 433MHz, Widzę, że dużo zależy od nadajnika - np. chiński PIR działa z dowolnego miejsca domu dzięki zewnętrznej antenie. Mały (relatywnie) moduł z kontaktronem już trochę gorzej.
Coś czuję, że RFLink będzie świetnym źródłem informacji o ruchu w domu, w miejscach gdzie nie mam czujek z systemu alarmowego. Fajnie zbiera też informacje z pilotów z kodem Keeloq, mogę zidentyfikować kto otwiera bramę.
Ponieważ nie stosuję Domoticz tylko Openhab to musiałem jeszcze zrobić bridge RFLink<->MQTT.
Z mysensors mam trochę problemów - ściany strasznie mi tłumią RF24
... vendor agnostic ...
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2016, 03:55:17 pm »
Do MySensors dołoz dodatkowy przekaźnik będzie lepiej. Ja nie mam problemu z zasięgiem mimo że niektóre MySensors są oddalone od bramki o 22m ale mam dodatkowy przekaźnik.

Jakich pir i kontraktonow używasz?
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 12, 2016, 04:19:39 pm »
U mnie też już działa RFLink - faktycznie jest dobrze. Testuję teraz różne odbiorniki 433MHz, Widzę, że dużo zależy od nadajnika - np. chiński PIR działa z dowolnego miejsca domu dzięki zewnętrznej antenie. Mały (relatywnie) moduł z kontaktronem już trochę gorzej.
Coś czuję, że RFLink będzie świetnym źródłem informacji o ruchu w domu, w miejscach gdzie nie mam czujek z systemu alarmowego. Fajnie zbiera też informacje z pilotów z kodem Keeloq, mogę zidentyfikować kto otwiera bramę.
Ponieważ nie stosuję Domoticz tylko Openhab to musiałem jeszcze zrobić bridge RFLink<->MQTT.
Z mysensors mam trochę problemów - ściany strasznie mi tłumią RF24

Podrzuciłbyś jakieś linki do tych sprzętów? Sam szukam jakiegoś rozwiązania, bo bateryjny z-wave doprowadza mnie do szewskiej pasji :(
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Jaki Satel / co innego?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 12, 2016, 10:31:48 pm »
Szukam pod hasłem EV1527 - to najpopularniejsza chińszczyzna. Na PIR od Conrada się naciąłem. Mają kilka standardów, RFLink wszystkich nie wspiera.
Co do linków:
Kontaktron: https://pl.aliexpress.com/item/2pcs-Wireless-Window-Door-Sensor-Magnetic-Contact-with-Panic-Button-433-315MHz-PT2262-or-EV1527-Door/32576186660.html
PIR: https://pl.aliexpress.com/item/Coding-EV1527-Wireless-PIR-Motion-Sensor-Detector-For-Wireless-GSM-PSTN-Auto-Dial-Home-Security-Alarm/32635210696.html
Wady - kontaktron informuje tylko o otwarciu drzwi, o zamknięciu nie. PIR z kolei łapie mi psa, 10 kg którego najprostsze EV100 skutecznie ignorują.
Baterii jeszcze nie rozładowałem, więc nie wiem ile wytrzyma.
Bramka RFLINK<->Mqtt - https://github.com/enc-X/mqtt-rflink-bridge - zrobiłem na ESP8266, wrzuciłem Wemosa na płytkę proto Mega - wszystko się mieści. Zastanawiam się tylko dlaczego autor RFLina zasila moduły 433Mhz z PINów danych Arduino. Rozumiem, że chce np. wyłączyć odbiornik podczas nadawania, robiąc swoisty simplex. Ale czy nie warto sterować przynajmniej przez tranzystor - wyjścia Arduino są ograniczone prądowo. Na podobne pytanie na oficjalnym forum nie udzielił jasnej odpowiedzi.

Odbiornik do RFLink to u mnie obecnie RXB-6 (porównałem z RXB-8 - 6tka zbiera ciut lepiej). Czekam jeszcze na dostawę RXB12,
SRX882 i SRX887. Nadajników jeszcze nie testowałem. Wszystko znajdziecie na Ali.
Podsumowując - do wyzwalanie światła/scen jest to chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

PS - prośba do admina o wydzielenie z kilku ostatnich postów nowego tematu ... odjechaliśmy od tytułowego tematu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2016, 10:33:54 pm wysłana przez Enc »
... vendor agnostic ...