Nowa instalacja oparta o OpenHab

  • 9 Odpowiedzi
  • 10089 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Nowa instalacja oparta o OpenHab
« dnia: Grudzień 18, 2016, 11:28:05 am »
Witam,

Kupiłem nowe mieszkanie i myślę o automatyzacji tego, czego w obecnym mieszkaniu mi najbardziej brakuje. Nie chcę się pakować w jakiś drogi, zamknięty, komercyjny system sprzedawany przez firmę krzak, którego za parę lat może już nie być, ale raczej myślę nad niezależnymi urządzeniami, które razem można spiąć przez HTTP bądź MQTT. OpenHab (+ Raspberry Pi 3) wydaje się nadawać do tego idealnie, ma też dodatkowy plus za Javę, bo w razie czego mogę coś grzebnąć i naprawić albo dodać.

Zależy mi na:
 - elektrycznym ogrzewaniem podłogowym
Tutaj w grę wchodzi jakiś sensowny termostat WiFi, chciałbym coś z otwartym API. Opcje przedstawione np. tutaj: http://www.gadgetreview.com/6-of-the-best-wifi-thermostats są naprawdę świetne, ale nieco kosztowne (ten Nest...). Znacie coś takiego, co wygląda przyzwoicie, kosztuje racjonalnie i fajnie, jak jest dostępne w polskiej dystrybucji? Wypatrzyłem coś takiego: https://www.ogrzewanie-elektryczne.pl/devireg-smart-wi-fi-czarny-p-1374.html, ma dedykowaną aplikację, ale ani słowa o API, a mi się nie bardzo chce siedzieć z WireSharkiem... Możecie coś konkretnego polecić tutaj?

 - grzejnikach/kaloryferach
Tutaj to bardziej pytanie o to, czy dość popularne (czasem do kupienia w Lidlu!) głowice eQ3 z Bluetoothem (np. http://allegro.pl/bezprzewodowa-glowica-termostatyczna-eq3-bluetooth-i6578439642.html) można podłączyć przez Bluetooth binding do OH, czy widzicie tutaj jakieś przeciwwskazania (RP3 ma wbudowany bt)?

- roletach
Będę miał rolety, początkowo myślałem, że sterowane przyciskiem (blebox załatwiłby sprawę), ale jednak będą radiowe sterowane jednym pilotem. Nie wiem jeszcze dokładnie jakie, ale wydaje się, że idealnie byłoby podpiąć do RPI3 coś do obsługi 433 MHz na USB (wątek na forum RPI, ale raczej niewiele z niego wynika: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=58750&p=443740). Ktoś coś takiego próbował i może poradzić? Do jakiegoś DIY z Arduino i ESP8266 musiałbym się duuużo (czyt. za dużo) nauczyć. Oczyma wyobraźni już widziałem rolety, których podnoszenie i opuszczanie jest zsynchronizowane ze wschodami i zachodami słońca  8) Help!

 - alarmie
Tutaj po prostu Satel Integra, podłączony do OH w trybie read only (alarm to alarm, nie zabawka). Mam teraz i sobie chwalę, choć akurat bez modułu sieciowego.

Coś, o czym myślałem w kontekście OH, ale w sumie nie widzę za bardzo sensu, no chyba że tylko odczyt stanu (może coś pomijam?):
 - zestaw głośników/kino domowe spięte ze Spotify
 - tv i Chromecast (mam i sobie b. chwalę)
 - zewn. czujniki temperatury, wilgotności (po co, skoro można spiąć się z jakimś weather.com i nie będzie problemów z umiejscowieniem czujnika itp.)

Ok, czekam na odpowiedzi, porady, komentarze! Dzięki.
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2016, 01:38:23 pm »
Cytuj
- roletach
Będę miał rolety, początkowo myślałem, że sterowane przyciskiem (blebox załatwiłby sprawę), ale jednak będą radiowe sterowane jednym pilotem.

Moim zdaniem rolety powinny być napędzane jak najprostszymi ale dobrymi silnikami np somfy - przewodowymi. Do takich silników podepniesz wszystkie rodzaje sterowania, również i radiowe. Z silnikami z wbudowanym modułem radiowym ( np RTS ) jest sam kłopot w połączeniu z systemem ID. Połączenie ich jest zazwyczaj bardzo kosztowne ( dedykowane moduły ). Przy sterowaniu radiowym bez wyrafinowanych modułów sterowania najczęściej brak jest informacji zwrotnej o stanie rolet ( w jaki są obecnie położeniu ).
Jacek
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2016, 01:57:23 pm »
Dzięki za odpowiedź! Prawdę mówiąc zrobiłbym tak, jak piszesz, ale te rolety mam w standardzie deweloperskim, budynek stoi już właściwie gotowy, więc na zmiany jest za późno :( Dlatego szukam tutaj rozwiązania na integrację, od mam nadzieję racjonalnego (sterowanie prawdopodobnie po 433 MHz, aczkolwiek nie orientuję się czy/jakie są standardy komunikacji, nie mam też jeszcze dokładnej informacji od dewelopera czego dokładnie użyto), do jakiegoś DIY (rozebranie i podpięcie pilota do RPI3, jakkolwiek...). Wymiana całości sterowania w obecnej fazie raczej nie wchodzi w grę, chyba że już naprawdę nie będzie innej, choćby odrobinę sensownej opcji.
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2016, 02:09:49 pm »
Mówię o tym bo już parę razy "mordowałem" łączenie systemu radiowego rolet z ID.

A tak nawiasem mówiąc czy nie za dużo różnych systemów komunikacji chcesz zastosować w budowanym ID ( WiFi, bluetooth, Http, RS, 433Mhz ) ? W razie jakichkolwiek problemów nikt poza tobą nie będzie w stanie tego ruszyć.
Jacek
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2016, 05:58:32 pm »
Taki jest urok użycia z OH. Za cenę swobody w wyborze sprzętu i elastyczności konfiguracji trzeba opanować Java-podobny język, ale czym to się różni od opanowania LUA, który otwiera wiele nowych drzwi w systemach komercyjnych? Jeśli ktoś decyduje się na użycie OH czy innych tego typu systemów raczej robi to ze świadomością czynu, jest pewnie geekiem, co najmniej programistą a być może elektronikiem i nie boi się wyzwań.
Co do RF433, też szukałem gotowego modułu do RPI ale nic nie znalazłem. Skończyłem robiąc samodzielnie bramę 433 RFLINK <-> MQTT, która znakomicie współpracuje z OH i wspiera całą masę urządzeń końcowych a nie tylko podstawowe kody RF co jest domeną wielu prostych rozwiązań.
Do rolet zastosowałem jednak blebox-a - działa świetnie.
... vendor agnostic ...
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2016, 08:50:35 pm »
Co do OH i heterogenicznych urządzeń to jak najbardziej świadomy wybór:
 - jeśli do wyboru mam funkcjonalność, rozsądną cenę i stabilność/wsparcie (2 z 3), to do ID świadomie wybieram dwie pierwsze (i dlatego też alarm to Satel Integra, czyli funkcjonalność + stabilność)
 - IoT to bardzo gorący temat dziś i nie chcę pakować się w system, który za rok będzie przestarzały, a ewentualny upgrade kosztowny. Parę dni temu np. poszło info o Android Things, może w nowym roku będę chciał się pobawić Amazon Echo, a dzięki otwartej architekturze mam taką szansę
 - generalnie zdecentralizowana architektura jest w ogólności lepsza, choć cięższa w utrzymaniu; OH pełni rolę szyny integracyjnej z jednym UI, ale podstawowa fukcjonalność może i będzie dostępna także bez OH
 - tych protokołów wcale nie jest tak dużo, a wszystkie są standardowe, dodatkowo nie bardzo widzę inne opcje do w/w zastosowań (np. głowice do grzejników są tylko z bt, bo są na baterie; rolety sterowanie radiowo to dodatek od dewelopera do stanu deweloperskiego i nie będę tutaj grymasił, zresztą i tak jest za późno)

Dzięki za hint z tą bramką, faktycznie parę osób ugryzło temat w ten sposób, np. https://1technophile.blogspot.fr/2016/11/433nIRtomqttto433nIR-bidirectional-esp8266.html
Chyba pozostaje mi tu poczekać na info od działu technicznego dewelopera, czego dokładnie użyli do rolet i odpowiednio dobrać rozwiązanie. Wygląda na to, że to może też zadziałać: http://www.uk-automation.co.uk/rfxcom-rfxtrx433e/ Mają nawet gotowy binding do OH, tylko cenę mają mało sympatyczną, choć istnieje też opcja a'la DIY: http://www.nemcon.nl/blog2/easyha też z bindingiem do OH.
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2016, 08:39:49 am »
Co do bramki to RFLINK ( http://www.nemcon.nl/blog2/easyha ) jest bardzo fajny pod względem ilości protokołów. Sam jej używam od jakiegoś czasu. Niestety binding do OH ( https://github.com/cyrilcc/org.openhab.binding.rflink ) jest bardzo ubogi:
Cytuj
RFLink binding currently supports following types of devices:
  • Energy
  • Lighting switch
  • Wind (to be tested)
  • Rain (to be tested)

As the project is at its very beginning, the binding does not support yet commands.

Wadą (przynajmniej dla mnie) jest też to, że RFLINK musi być bezpośrednio podłączony do OH - w domu to się może nie sprawdzić gdy chcemy mieć OH w "centrum dowodzenia" a RFLINK w centralny punkcie domu. Z tego powodu zrobiłem bramkę z RFLINK do MQTT na ESP8266 - cała wymiana danych z OH odbywa po MQTT - https://github.com/enc-X/mqtt-rflink-bridge
Jest to prosty wół roboczy - przerzuca dane między systemami i robi to skutecznie. Stosuję go np. do wyzwalania akcji z najprostszych chińskich czujek ruchu czy przycisków na 433Mhz. Wszystko (razem z RFLINK upchnąłem na płytce prototypowej Arduino Mega. Teraz muszę tylko zrobić jeszcze jakąś rozsądną obudowę.
... vendor agnostic ...
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2017, 12:00:55 am »
Czy udało się coś ustalić w sprawie głowic eQ3 bluetooth? Przymierzam się do zmiany CO w domu i szukam sposobu na sterowanie kaloryferami z użyciem OpenHAB.
Póki co, udało mi się ustalić, że inne głowice tego producenta (eQ-3 MAX! Basic) mogą być sterowane przy pomocy bramki LAN MAX! Cube, która z kolei posiada gotowy binding do OpenHAB (https://github.com/openhab/openhab1-addons/wiki/MAX!Cube-Binding).
*

Offline MC

  • ** 68
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: Satel Integra wrl + domoticz + ...
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2017, 01:11:34 pm »
Jeśli możesz doprowadzić zasilanie (ja tak zrobiłem - mam wysoka listwe przyscienna i za nią zamontowałem przewody) to proponuje głowice salus 24V (ok 42zł) + zasilacz ok 10zł + wlightboxS-y. U mnie działa to od kilku miesiecy i super się sprawuje.
*

Offline zen

  • *** 171
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: Home Assistant
Odp: Nowa instalacja oparta o OpenHab
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2017, 03:13:01 pm »
Czy udało się coś ustalić w sprawie głowic eQ3 bluetooth? Przymierzam się do zmiany CO w domu i szukam sposobu na sterowanie kaloryferami z użyciem OpenHAB.
Póki co, udało mi się ustalić, że inne głowice tego producenta (eQ-3 MAX! Basic) mogą być sterowane przy pomocy bramki LAN MAX! Cube, która z kolei posiada gotowy binding do OpenHAB (https://github.com/openhab/openhab1-addons/wiki/MAX!Cube-Binding).

Używam eQ-3 z LAN Max i działa całkiem przyzwoicie.