OpenHAB - pytania - chętnie odpowiem

  • 77 Odpowiedzi
  • 50898 Wyświetleń

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 17, 2015, 01:40:16 pm »
A nie mozna podpiac drugiego dongla pod jakis komputer, ustawic go jako secondary controller, sparowac z siecia i nastepnie podpiac go pod jakikolwiek port tego samego serwera, ktory ma pierwszego dongla? Teraz bardzo teoretyzuje bo nie bawilem sie w ogole secondary controllerami. Zawsze posiadanie drugiego dongla skonfigurowanego jako second controller w tym samym systemie moze pozwolic w razie "W" po zmianie koniguracji w OH podniesc siec w miare bezbolesnie przy zalozeniu, ze faktycznie secondary controller ladnie sobie wszystko kopiuje.
*

Offline Klaudiusz

  • Moderator Globalny
  • ***** 21
  • 0
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 17, 2015, 07:53:14 pm »
Właśnie też nie jestem do końca pewny jak to zrobić a nie chciałbym czegoś sobie spieprzyć. Najbardziej by mi odpowiadało zrobić jakiś zrzut pamięci/configuracji z tego istniejącego dongla do pliku, żeby można było w razie czego odtworzyć.

Ale pomysł z secondary kontrolerem też wydaje się ciekawy.
*

Offline Fro

  • * 4
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: rozglądam się :)
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 13, 2015, 09:51:15 pm »
No to ja mam pytanie. Jestem zupełnie zielony z kwestii automatyki bud. Linuxa, OpenHaba - więc możecie sobie wyobrazić jaki jestem zagubiony :)
Jak na razie udało mi się na odroidzie zainstalować i uruchomić Ubuntu, a potem OpenHAB. Uruchomić sticki Z-wave i RFXcom. Uruchomić skutecznie kilka bindingów (Satel, Hue, Denon, HarmonyHub i RFXcom) Teraz postanowiłem zrobić kilka .RULES na próbę.
Mam włączniki sterowane radiowo (433Mhz) - są to tzw. Dummy Switches (nie potwierdzają swojego stanu) więc gdy ktoś włączy światło ręcznie lub pilotem OpenHab o tym nie wie ...dalej możecie się domyśleć.
Wymyśliłem więc sobie, że przed każdym sygnałem WŁĄCZ wyślę sygnał WYŁĄCZ - w takiej sytuacji zastany stan nie będzie miał znaczenia a OpenHAB wraca do gry.

Napisałem coś takiego (poniżej), ale to jest bez sensu bo się zapętla i mam dyskotekę. Proszę o pomoc.


import org.openhab.core.library.types.*
import org.openhab.core.persistence.*
import org.openhab.model.script.actions.*



rule "Włącz DummySwitch"
when
    Item Livolo_Sypialnia_TV changed
then
  if ((Livolo_Sypialnia_TV.state == ON)) {
    sendCommand(Livolo_Sypialnia_TV, OFF)

    sendCommand(Livolo_Sypialnia_TV, ON)
  }
end
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2015, 05:22:02 pm »
Witam.
Mam problem z wyświetlaniem temperatury przez Openhab - jeśli jest wyższa niż 10st. termometr przesyła wynik poprzez broker mqtt w postaci xx.xx i wyświetla się prawidłowo. Problem pojawia się poniżej 10st. - broker przesyła x.xx, w konsoli Openhaba widać, że ją dostaje ale wyświetla "-". Kod w Openhab:
Cytuj
Number TempIN "Temperatura w garazu [%.1f °C]" <temperature> (All) {mqtt="<[mosquitto:/garaz/tempIN/:state:default]"}
Próbowałem zamiast 1f wstawiać 2,3,4 ale bez rezultatu. Macie jakiś pomysł w czym problem?
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 06, 2016, 08:14:34 pm »
Może po czasie - ale sprawdziłem z ciekawości.
Podejrzewam że dane <10 przychodzą prependowane spacją. Jeśli nie możesz zmienić źródła danych (które jest sprawcą problemu) to proponuję dodać nowy item "string" który będzie odbierał dane z brokera a następnie za pomocą reguły (rule) konwertować string na number. Przykład poniżej.

my.items
String test_str "TestNo str [%s]"       (mysensors)     {mqtt="<[mosquitto:/abi/tst:state:default]"}
Number test_no  "TestNo no[%.1f]"       (mysensors)

my.rules
import org.openhab.core.library.types.*
rule test_rule
when
        Item test_str received update
then
        var tmpVal = new Float(test_str.state.toString())
        logInfo("test", "test update to:"+tmpVal);
        postUpdate(test_no, tmpVal )
end

Wadą jest to że
... vendor agnostic ...
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 06, 2016, 08:22:54 pm »
Napisałem coś takiego (poniżej), ale to jest bez sensu bo się zapętla i mam dyskotekę. Proszę o pomoc.

Nie testowałem tego sprzętu ale zakładam że winny jest
    Item Livolo_Sypialnia_TV changedZmien na   
Item Livolo_Sypialnia_TV received command
Zakładam że Item dummy nie zwraca swojego stanu to OH.
... vendor agnostic ...
*

Offline khola

  • * 1
  • 0
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 14, 2016, 08:31:36 pm »
Witam. mam pytanie ale uprzedzaz ze jestem laikiem.....jesli chodzi o smart home. Mam intergre wrl 128 z ethm 1 sterowana aplikacja ale chcialbym zakupic vere 3 i system oswietlenia mi.light rgbw czy jest mozliwosc zintegrowania tego za pomoca openhab-a i jesli tak to w jaki sposob aby uzywac tylko 1 aplikacji. czy mozna zamiast malinki wykorzuystac inny sprzet np lapa pod windowsem - niekoniecznie musi byc windows ale chce tez korzystac z KODI

Prosze o informacje czy cos takiego da sie zrobic

Pozdrawiam
Khola
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 15, 2016, 10:41:38 am »
Wydaje mi się że Vera to bardziej zamiennik OpenHab-a - instalując oba zdublujesz funkcjonalność kontrolera. Musisz zdecydować się czy idziesz w komercję (VERA), czy masz czas, siły i chęci na zabawę w  DIY. Nie wiem czy vera integruje się z Satelem, OpenHab tak i to całkiem dobrze.
Moja rada - jeśli lubisz "grzebać" w elektronice, programować i masz cechę która zmusza do poprawiania drobnych funkcjonalności to idź w OH, jeśli jednak chcesz coś zrobić i tylko użytkować, jednocześnie godząc się na różne ograniczenia to wybierz coś komercyjnego co zintegruje się z Satelem i tyle.
Pamiętaj jednak że apetyt rośnie w miarę jedzenia :)
... vendor agnostic ...
*

Offline DZIKI_2005

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: DZIKI_2005
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 05, 2016, 03:06:15 pm »
Wita, jestem nowy na forum i chce zacząć przygodę z tym systemem OpenHab bo na dzień dzisiejszy mam hmi weintek ale to jest system nie rozwojowy mam wizualizacje domu zrobiona na nim ale brak obsługi sprzętu audio - video wideodomofonu oraz obsługi z smartfona przez vnc jest wolne i brak wsparcia video oraz audio.

Czy mógłby mi  ktoś pomóc zacząć z tym systemem? Na dzień dzisiejszy ściągnąłem i rozpakowaniu pliki na Windowsie i po uruchomieniu start.bat w openhab runtime i wklepaniu adresu http://localhost:8080/openhab.app pojawia się błąd 500 co jest oznaka że serwer pracuje lecz co dalej począć?
chętnie porozmawiam na skype bądź telefonicznie 669-878-996
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 05, 2016, 05:55:38 pm »
Pytanie podstawowe to jak jesteś zaawansowany z szeroko pojętym programowanie (nie ma znaczenia język)- taka wiedza bardzo pomoże przy obsłudze systemu takiego jak OpenHAB - przynajmniej w wersji 1.0. W wersji 2 jest trochę lepiej - jest ona bardzie user-friendly i wiele rzeczy będzie można wyklikać, zamiast "programować".
Wracając to Twojego problemu to zajrzysz do katalogu logs -  w pliku openhab.log potencjalnie znajdziesz odpowiedź.
Pytanie czy dodałeś bindingsy, wykonałeś podstawową konfigurację ?

Na początek lektura obowiązkowa:
http://www.openhab.org/getting-started/index.html
http://homeautomationforgeeks.com/openhab.shtml
https://github.com/openhab/openhab/wiki/Windows
... vendor agnostic ...
*

Offline DZIKI_2005

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: DZIKI_2005
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 09, 2016, 11:32:43 am »
Wita, oczywiście programowanie sterownika PLC FATEK w języku drabinkowym mam opanowane w stopniu dobrym, czyli wersja 2.0 będzie łatwiejsza w obsłudze jeśli wcześniej nie miałem styczności z programowaniem tekstowym? czy na dzien dzisiejszy zacząć przygode z wersją 1,8 i czy da się później przenieść wszystko na 2.0?
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 09, 2016, 12:40:17 pm »
Sprawdź listę bindingsów bo nie wszystko co obsłużysz w 1.8 działa w 2.0. Jeśli zasób dostępny w 2.0 zaspokoi Twoje potrzeby idź w 2.0 - w czasie gdy go będziesz rozgryzał pewnie przejdzie już do wersji stable (już jest blisko). W 1.8 nie będzie większego rozwoju - wszystkie siły idą do 2.0.
Ja jadnek operuję na 1.8 gdyż nie widziałem działającego bindings-a dla Satela w wersji 2.0. 
... vendor agnostic ...
*

Offline DZIKI_2005

  • * 18
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: DZIKI_2005
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 09, 2016, 12:44:02 pm »
ok znalazłem
http://www.openhab.org/features/supported-technologies.html
faktycznie mało i dodatkowo piszą, że w trakcie przygotowania, to dodatki z wersji 1,8 nie działają na 2.0?
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2016, 12:54:41 pm wysłana przez DZIKI_2005 »
*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 09, 2016, 02:41:48 pm »
Z duzym prawdopodobienstwem moge powiedziec, ze jesli dziala pod 1.8 to powinien dzialac rowniez pod 2.0. Wersja z numerem 2. ma w jakims stopniu dodana kompatybilnosc wsteczna i naprawde wiele rzeczy na wczesnym etapie rozwoju 2.0 alpha juz dzialalo z wersji 1.x. Sam w tym momencie uzywam 2.0bx i np. w wersji 2.0 mozna juz bindingi instalowac z poziomu GUI i patrzac teraz na interfejs paperui w zakladce od dodatkow i w wewnetrznej zakladce od bindingow widnieje binding dla Satela:

Satel Binding
binding-satel - 1.9.0.SNAPSHOT

ktory mozna zainstalowac jednym kliknieciem. OpenHAB sam go pobierze z repozytorium i zainstaluje (ja akurat korzystam z wersji online OpenHABa 2.0).
*

Offline Enc

  • ** 94
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: OpenHab
Odp: OpenHAB - pytania - chętnie odpowię
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 09, 2016, 02:48:19 pm »
Chyba przekonałeś mnie do zrobienia upgrade-u :)
... vendor agnostic ...