Licznik Energii i nie tylko na ESP8266

  • 35 Odpowiedzi
  • 21447 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« dnia: Kwiecień 04, 2015, 08:50:16 pm »
Przed Świętami udało mi się stworzyć prototypowy, modułowy licznik energii. Jak widać na obrazku składa się z 3 modułów: ESP8266, Interfejsu pomiarowego na LM393 i konwertera zasilania z 5 na 3,3V na LM1117.
Dzięki temu, że jest modułowy mogę podmieniać np zasilanie lub łatwo wyjąc i przeprogramować ESP.
Program w LUA na bieżąco przekazuje dane do Indigo i dzięki temu mam cały czas podgląd mocy i wykresy zużycia energii.

Przez Święta postanowiłem go nie ruszać tylko testować działanie. Dam Wam znać czy się sprawdza czy trzeba rozwiązanie dopieścić.

richo
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2015, 09:43:50 pm »
Super sprawa. Czekamy na efekty testow. Sam bede chcial cos podobnego zrobic. Zobaczymy jak mi pojdzie:)
*

Offline GrZeCh

  • ** 38
  • 1
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2015, 06:22:01 am »
Tak z ciekawosci energetyka nie przyczepia sie do takiego montazu elementu na ich liczniku?
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 07, 2015, 08:30:18 am »
Jeszcze nie wiem co powie ale w razie czego jednym ruchem mogę zdjąć urządzenie na czas wizyty inkasenta :-) Czujnik przyklejony jest na "blue tack" więc nie ma żadnej ingerencji w licznik.
Generalnie licznik przez tych kilka dni się sprawdził poza tym, ze czas od czasu traci połaczenie z wi-fi i trzeba go zresetować.Mam ustawiony skrypt, który co 10 min pinguje urządzenie i jeśli nie ma odpowiedzi to przy pomocy switcha resetuje zasilanie. Na razie nie znam jeszcze powodu utraty łączności, muszę potestować kod oraz może podmienić firmware w ESP.
richo
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 07, 2015, 09:48:03 am »
Hej,

zawiesza się ponieważ stabilizator S1117 nie wyrabia w pikach to primo - dodaj kondensator na wyjściu, secundo ze wszystkich modułów esp-01 oraz esp-03 są najgorsze jakościowo i mają tendencję do szumienia przez co się zawieszają - proponuję użyć esp12 - jest znacznie stabilniejszy.

Pozdrawiam,
Patryk
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 07, 2015, 10:26:13 am »
Patryk,
Zastanawiam się na ile wpływ mają zakłócenia elektryczne w skrzynce i od licznika. W końcu kabli jest tam od groma. Jak miałem urządzenie na biurku to nie było aż takich problemów z zawieszaniem. Poza tym skrzynka jest metalowa.
Tym niemniej spróbuję zastosować Twoje rady i dam znać jakie wyniki.
PS
Czekamy na lepszy zasilacz ;-)
richo
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 07, 2015, 01:55:37 pm »
Hej,

zawiesza się ponieważ stabilizator S1117 nie wyrabia w pikach to primo - dodaj kondensator na wyjściu, secundo ze wszystkich modułów esp-01 oraz esp-03 są najgorsze jakościowo i mają tendencję do szumienia przez co się zawieszają - proponuję użyć esp12 - jest znacznie stabilniejszy.

Pozdrawiam,
Patryk

Czy wg Ciebie kondensator 100u wystarczy?
richo
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2015, 06:25:39 pm »
Jeśli nie ogranicza Cię rozmiar to daj 470u elektrolit ESR.

Pozdrawiam,
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 07, 2015, 06:50:49 pm »
Jeszcze nie wiem co powie ale w razie czego jednym ruchem mogę zdjąć urządzenie na czas wizyty inkasenta :-) Czujnik przyklejony jest na "blue tack" więc nie ma żadnej ingerencji w licznik.
Generalnie licznik przez tych kilka dni się sprawdził poza tym, ze czas od czasu traci połaczenie z wi-fi i trzeba go zresetować.Mam ustawiony skrypt, który co 10 min pinguje urządzenie i jeśli nie ma odpowiedzi to przy pomocy switcha resetuje zasilanie. Na razie nie znam jeszcze powodu utraty łączności, muszę potestować kod oraz może podmienić firmware w ESP.

richo, u mnie było to samo tj. tracenie połączenia wi-fi. Co dwie minuty wywołuję:
SprCon = function()
wifi.sta.connect()
end
tmr.alarm(1,120000,1,function() SprCon() end )


i chodzi 3-ci dzień.
Jacek
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2015, 09:27:14 pm »
dzięki, sprawdzę to u siebie.
richo
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2015, 10:24:06 pm »
coż, nie taka prosta sprawa z tym licznikiem energii. Co minutowe podłączanie załatwia na kilka dni kwestię braku łaczności ale niestety przy okazji zwykle restartuje procedur w LUA. Tym samym mam problem z poprawnym zliczaniem impulsów, które co jakiś czas gubi. Przynajmniej obecnie poprawnie podaje bieżące zużycie i wyświetla na wykresach.
Próbowałem powalczyć z zasilaniem ale niewiele to zmieniło. Prawdopodobnie jednak zakłócenia magnetyczne w  skrzynce powodują ciągłe resety ESP...
richo
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 15, 2015, 11:21:27 pm »
coż, nie taka prosta sprawa z tym licznikiem energii. Co minutowe podłączanie załatwia na kilka dni kwestię braku łaczności ale niestety przy okazji zwykle restartuje procedur w LUA. Tym samym mam problem z poprawnym zliczaniem impulsów, które co jakiś czas gubi. Przynajmniej obecnie poprawnie podaje bieżące zużycie i wyświetla na wykresach.
Próbowałem powalczyć z zasilaniem ale niewiele to zmieniło. Prawdopodobnie jednak zakłócenia magnetyczne w  skrzynce powodują ciągłe resety ESP...
A nie możesz gdzieś dalej zamontować tego ESP i tylko przedłużyć kabelek do czujnika? Nawet tymczasowo sprawdzić czy rzeczywiście problem jest z zakłóceniami.
*

Offline Jacek

  • *** 117
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HC2 4.130, HC2 3.600, HCL 4.100
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 16, 2015, 08:45:04 am »
coż, nie taka prosta sprawa z tym licznikiem energii. Co minutowe podłączanie załatwia na kilka dni kwestię braku łaczności ale...

muszę potwierdzić spostrzeżenia kolegi. Ja testuje to na stole bez pól magnetycznych i z dobrym stabilnym  zasilaniem a efekt jest podobny. Potrafi chodzić parę dni a później bez wiadomej mi przyczyny resetuje się. Mam ESP8266-201 i potestuje na nim program, zobaczę jakie będą rezultaty.
Jacek
*

Offline Patriko

  • **** 441
  • 21
  • Nazwa i wersja ID: Darin/BleBox.eu
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 16, 2015, 09:05:21 am »
Jacek, richo, dodajcie kondensatory 100n, 10n oraz 100u na zasilaniu. Powinno pomóc.

Pozdrawiam,
Patryk
*

Offline richo

  • Moderator Globalny
  • ***** 146
  • 6
  • Nazwa i wersja ID: Indigo 6/HC 4.037
Odp: Licznik Energii i nie tylko na ESP8266
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 16, 2015, 09:53:41 am »
Pododawałem, niestety nie pomogło  :(
Poza skrzynką działa w miarę stabilnie - w skrzynce nie bardzo.
richo