WAGO

  • 7 Odpowiedzi
  • 19660 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
WAGO
« dnia: Marzec 28, 2015, 04:54:37 pm »
Z racji moich doświadczeń zawodowych naturalnym sposobem na stworzenie inteligentnego domy wydawało mi się wykorzystanie sterownika PLC. Na szczęście szybko przekonałem się, że to bez sensu. Ale może macie doświadczenia z tego typu systemami.

Dla mnie świetnym rozwiązaniem jest sterownik WAGO KNX. Będę wkrótce go uruchamiał, podzielę się wrażeniami.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: WAGO
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2015, 06:25:53 pm »
Nie do końca się zgodzę, że się nie nadaje PLC. Sam przed tym jak wybrałem Fibaro kupiłem WAGO 750-880. Sterownik rewelacja, WAGO posiada gotowe biblioteki do automatyki budynkowej :) Chyba mam nawet jeszcze cześć kodów, które zrobiłem. Zastanawiam się czy znów nie kupić - genialne uzupełnienie do MODBUSa, RS232, RS485 i wiele innych z wbudowanym webserwerem, wiec integracja z F banał :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2015, 06:27:51 pm wysłana przez marecki_0luk1 »
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: WAGO
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2015, 10:35:15 pm »
Ja może patrzę na to bardziej komercyjnie. Zwykle nakład pracy jest bardzo duży, wiec i koszty końcowe wysokie. Oczywiście instalację wykonywaną u siebie kalkuluje się nieco inaczej.
Biblioteki faktycznie są gotowe i teoretycznie wszystko jest proste. Ale problemy pojawiają się wraz ze wzrostem ilości przycisków i obwodów sterowanych. Stąd właśnie pomysł na wykorzystanie sterownika w instalacji KNX jako bramka między innymi standardami, a przy okazji będzie to moduł logiczny i prosta wizualizacja.
*

Offline marecki_0luk1

  • Administratorzy
  • ***** 430
  • 26
  • Nazwa i wersja ID: HC3 5.070.42 / HC2 4.600
Odp: WAGO
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2015, 10:53:56 pm »
zgadzam się, że opłacalne to jest tylko jeśli użytkownik to programista/instalator/PASJONAT :) ja będę polecał każdemu WAGO, a dlaczego:
1) szkolenia za free pomimo, że przyjmują tylko firmy ja po kilku rozmowach odbyłem komplet i to z obiadkiem ;)
2) świetny support - kilka razy byłem u nich jak coś mi nie działo i zawsze pomogli wytłumaczyli i dokształcili,
3) miałem sterownik, który nigdy mnie nie zawiódł - zawsze działał,
4) ogromna możliwość integracji: od KNX, DALI, enOcean itd.

Porzuciłem, bo pewnie do dzisiaj bym pisał pierwsze kody, bo czasu to jednak sporo wymaga :)
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: WAGO
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2015, 11:12:36 pm »
Ja również polecam! I ze wszystkimi zaletami WAGO się zgadzam. Tylko nie chcę nikomu wmawiać, że można w prosty sposób zrobić ID na PLC. Ale jeżeli ktoś ma tu jakieś doświadczenia, to chętnie je poznam. W razie problemów również postaram się pomóc.
*

Offline grudziu

  • * 2
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: KNX EnOcean WAGO PLC
Odp: WAGO
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2015, 08:01:44 pm »
Witam serdecznie. Jestem integratorem systemów inteligentnego domu i realizuję je głównie w oparciu o połączenie KNXa z jednoczesnym wykorzystaniem WAGO z modułami KNXowymi. Uruchomiłem takich sterowniczków już wiele sztuk. Moja firma bierze udział w prestiżowym programie WSP (wago solution provider). Myślę, że robimy całkiem pokaźne instalacje i integracje, bo poza standardowym ID (świało/rolety/ogrzewanie) łączymy jeszcze duuuużo więcej (sprzęt AV, integracje TCP/IP, integracje LON/Modbus/RS485, trochę jeszcze mógłbym powymieniać...).
Śmiało mogę stwierdzić, że rozwiązanie jest fajne, ale... zęby trzeba zjeść zanim zacznie być naprawdę fajnie i działać tak w sposób oczywisty (co każdego klientowi zawsze się wydaje, że tak powinno być od ręki i nie stanowiło to żadnego problemu uzyskać taki efekt).

Dla kogoś, kto jest automatykiem i wykonuję instalację dla siebie na WAGO - teoretycznie kierunek z WAGO jest dobry i wydaje się być naturalnym , ale trzeba brać pod uwagę CZAS i CIERPLIWOŚĆ. Szykuj się na to, żę będziesz miał zajęcie na najbliższe kilka lat w zimowe długie wieczory. Jest dużo niuansów w które się trzeba wgryźć, aby finalnie instalacja działała idealnie, intuicyjnie (ważne !!! a nawet bardzo ważne) i sprawnie. Musisz dobrze znać szczegóły technologi, na której operujesz. Moim zdaniem dopracowana instalacja indt.domu zwiększa wielokrotnie sensowność stosowania takiego rozwiązania. A tutaj próbując własnych sił szybko się może okazać, że masz z nim więcej problemów niż korzyści..
Jeżeli jesteś np automatykiem w UR to wyobraź sobie to w ten sposób - ja jestem automatykiem w zakresie instalacji budynkowych i jestem biegły w programowaniu PLC (IEC 61131-3) , ale czy to oznacza że od ręki poradziłbym sobie z przejęciem Twoich obowiązków i tak samo dobrze bym radził sobie np z modyfikacją algorytmów pracy maszyn?... nie, mi bez doświadczeń szło by to 10x lub 20x wolniej niż osobie z doświadczeniem... a przecież jedno i drugie to jedynie programowanie sterowników PLC...

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: WAGO
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2015, 08:51:54 pm »
Miło Cię u nas widzieć kolego. Jesteśmy zaszczyceni.
Mnie osobiście właśnie Wago zaraził do idei ID.
Stabilność i ogromne możliwości.  Niestety później poszedłem na łatwiznę ;-)
*

Offline electrocontrol

  • ** 31
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: KNX
Odp: WAGO
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 06, 2015, 10:04:11 pm »
Witam serdecznie. Jestem integratorem systemów inteligentnego domu i realizuję je głównie w oparciu o połączenie KNXa z jednoczesnym wykorzystaniem WAGO z modułami KNXowymi. Uruchomiłem takich sterowniczków już wiele sztuk. Moja firma bierze udział w prestiżowym programie WSP (wago solution provider). Myślę, że robimy całkiem pokaźne instalacje i integracje, bo poza standardowym ID (świało/rolety/ogrzewanie) łączymy jeszcze duuuużo więcej (sprzęt AV, integracje TCP/IP, integracje LON/Modbus/RS485, trochę jeszcze mógłbym powymieniać...).
Śmiało mogę stwierdzić, że rozwiązanie jest fajne, ale... zęby trzeba zjeść zanim zacznie być naprawdę fajnie i działać tak w sposób oczywisty (co każdego klientowi zawsze się wydaje, że tak powinno być od ręki i nie stanowiło to żadnego problemu uzyskać taki efekt).

Też wykonuję instalacje inteligentnego domu, ale zwykle na modułach KNX. W tym momencie nie do końca widzę sens zastępowania modułów KNX sterownikiem WAGO, oczywiście jeżeli chodzi o standardową automatykę. Sterownik WAGO traktuję jako bramkę między standardami i moduł logiczny. Ale właśnie byłem ciekawy doświadczeń innych osób ze sterownikami PLC jako centrala systemu z wejściami i wyjściami. Wydaje mi się, że zastosowanie modułów KNX do standardowej części i WAGO do bardziej wymagających spraw jest sensowne, ale mogę się mylić.

Dla kogoś, kto jest automatykiem i wykonuję instalację dla siebie na WAGO - teoretycznie kierunek z WAGO jest dobry i wydaje się być naturalnym , ale trzeba brać pod uwagę CZAS i CIERPLIWOŚĆ. Szykuj się na to, żę będziesz miał zajęcie na najbliższe kilka lat w zimowe długie wieczory. Jest dużo niuansów w które się trzeba wgryźć, aby finalnie instalacja działała idealnie, intuicyjnie (ważne !!! a nawet bardzo ważne) i sprawnie. Musisz dobrze znać szczegóły technologi, na której operujesz. Moim zdaniem dopracowana instalacja indt.domu zwiększa wielokrotnie sensowność stosowania takiego rozwiązania. A tutaj próbując własnych sił szybko się może okazać, że masz z nim więcej problemów niż korzyści..
Jeżeli jesteś np automatykiem w UR to wyobraź sobie to w ten sposób - ja jestem automatykiem w zakresie instalacji budynkowych i jestem biegły w programowaniu PLC (IEC 61131-3) , ale czy to oznacza że od ręki poradziłbym sobie z przejęciem Twoich obowiązków i tak samo dobrze bym radził sobie np z modyfikacją algorytmów pracy maszyn?... nie, mi bez doświadczeń szło by to 10x lub 20x wolniej niż osobie z doświadczeniem... a przecież jedno i drugie to jedynie programowanie sterowników PLC...

Pod tym mogę się podpisać obiema rękoma. Często spotykam się z opinią, że wystarczy sterownik przemysłowy i mamy nieograniczone możliwości przy niewielkim nakładzie pracy.