Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - T

Strony: [1] 2
1
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Marzec 27, 2019, 10:28:59 pm  »
Cześć,

Niestety zawiesiłem pracę nad tworzeniem bindingu dla OH. Główną przyczyną jest to, że wyszedł moduł Gate. Oraz miałem masę problemów z OH. Jak cały kod działał na moim środowisku, to po wrzuceniu go na RPi okazało się, że występuje cała masa innych błędów. Niskopoziomowe API, którego używałem do komunikacji też nie było zbyt przyjemne i cierpiałem na brak dokumentacji.

Jeśli chodzi o logi to możesz spiąć jedną z bibliotek, którą napisałem np. w php https://github.com/Domktorymysli/grenton-client-php/blob/master/examples/hello_world/hello_world.php.

Wystarczy, że napiszesz funkcję w lua, która zwróci json, text, xml z wartościami, które Cię interesują i curlem wrzucisz do Grafany. Zadanie na jeden weekend.

Od 3 miesięcy pracuję nad innym projektem związanym z Grentonem i za jakiś czas się pochwalę, bo jest bardzo śmieszny :)

Pozdrawiam,
T

2
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Lipiec 05, 2018, 10:17:16 pm  »
Cześć,

Dzieje się. Mam już napisany kodzik. W zasadzie od jakiegoś czasu robię testy i poprawiam błędy. Niestety dysponuję 3-4h w tygodniu i musi to trwać.

https://github.com/Domktorymysli/openhab2-addons/tree/grenton-2.2.0-v1/addons/binding/org.openhab.binding.grenton

Dam znać jak skończę :)


3
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Maj 15, 2018, 11:04:03 pm  »
Obiecuję do końca miesiąca zamknąć jakiś etap :)

4
Grenton / Odp: Moduł Gate - pytanie
« dnia: Marzec 06, 2018, 10:43:44 pm  »
Z mojej strony mogę dodać, że na dobrą sprawę wystarczyłby update softu Clu i dodanie biblioteki socket lub http w Lua. Pozwoliłoby napisać kod do obsługi prostego REST przez Clu. Brak bibliotek tłumaczę sobie zdarzeniową architekturą Clu, obsługa komunikatów musi być szybka, a komunikacja http na pewno by blokowała proces w Lua. Doświadczyłem tego efektu przy testach panelu, jak wyświetliłem animację, gdy ona trwała Clu nie reagowało na komendy. Dopiero jak użyłem timera do pokazywania kolejnych klatek animacji to problem ustąpił. Podobnie by było z requestami http. Przy timeoutach, światło w kuchni by się nie włączało itp.

Moduł Gate, moim zdaniem będzie składał się z tych samych komponentów co Clu. Jeszcze nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że TF-BUS to bliski krewny MODBUS RTU i nie zdziwiłbym się jakby Gate okazało się być Clu ze zmienionym firmwarem. To by tłumaczyło, że moduł ten jest pokazywany na targach już od dwóch lat.

Ja się zastanawiam nad tym czy uda mi się podłączyć dwa lub więcej urządzeń MODBUS pod jeden Gate. Sam protokół MODBUS RTU na to pozwala, ale każde z urządzeń może działać z inną prędkością i czy wtedy da się to jakoś pogodzić? Gdzieś w postach się przewija informacja, że będzie można definiować ramki komunikatów MODBUS. Ciekawe czy dla każdego urządzenia osobno? Jeszcze gdzieś na stronie przewija się obrazek na którym jest narysowana integracja z KNX.


5
Grenton / Odp: Moduł Gate - pytanie
« dnia: Marzec 02, 2018, 03:30:39 pm  »
Jeżeli ma to być rozwiązanie dla Ciebie, w Twoim domu to na tę chwilę możesz popisać sobie trochę w PHP. Chyba, że to ma być rozwiązanie dla klienta, wtedy całkowicie odradzam.

Pod adresem znajduje się biblioteka:

https://github.com/Domktorymysli/grenton-client-php

Potrzebujesz PHP 7 i composera.

Tu masz przykład: https://github.com/Domktorymysli/grenton-client-php/blob/master/examples/hello_world/hello_world.php

Klucze open ssl Grentona, znajdziesz korzystając z tego posta: http://domktorymysli.pl/2017/12/wlasny-modul-gate/

W dużym skrócie. Piszesz w PHP prostą stronkę (Swoje REST API), która korzysta z mojej biblioteki. Robisz "skrypt" do ustawienia temperatury i wywołujesz go z PHP.
Jest też wersja biblioteki w Javie.

Za jakiś miesiąc powinienem skończyć plugin do OpenHaba, w którym mogę dodać opcję wywoływania skryptów na CLU.

Pozdrawiam,
T
6
Grenton / Odp: GRENTON na targach BUDMA 2018
« dnia: Luty 06, 2018, 11:40:04 pm  »
Oczywiście bez Gate którego jeszcze nie ma :)

Gejta chyba wcześniej @T odpali na OpenHubie :D
Ale widzę że Grenton go docenił - oby nie przekupił ;)


OpenHab trochę ucierpiał przez panel :). 70% mam już za sobą. Na pewno OpenHub będzie miał wsparcie dla nowego Panelu Grentona (przynajmniej stan przycisków i czujniki) :P

7
Grenton / Grenton Smart Panel
« dnia: Luty 06, 2018, 11:29:22 pm  »
Cześć,

Jakiś czas temu skontaktowała się ze mną firma Grenton i zapytała czy mogę przetestować ich nowy panel.

W swoim stylu zrobiłem test, w którym głównie chciałem się skupić na kwestiach technicznych. Efektem mojej pracy jest następujący wpis na blogu:

http://domktorymysli.pl/2018/02/grenton-smart-panel/

Youtube (krótkie filmiki z postu): https://www.youtube.com/channel/UCKxpcdQBlTWB9FC73UBSxKQ

TL/DR

- Całkiem fajny gadżet.
- Jest równie responsywny jak poprzednie panele Grentona.
- Można robić całkiem płynne animacje.
- Przy animacjach, trzeba pamiętać żeby używać timerów i eventów.
- Z błędów, znalazłem jakieś drobiazgi w OM i problem z liczeniem polskich znaków (zajmują 2 bajty).
- Dla kogoś kto umie trochę programować to niezłe pole do eksperymentów, ale podstawową konfigurację da się wyklikać w OM.

Jak macie pytania to piszcie tutaj!

Pozdrawiam,
T

9
Grenton / Odp: Integracja z systemem audio PA
« dnia: Styczeń 28, 2018, 12:25:48 pm  »
W Lua Grentona nie ma biblioteki http, nie ma też biblioteki socket. Chyba, że za pomocą modułu Gate, który jest w fazie testów.
Można kombinować za pomocą bibliotek, które napisałem.

Ja bym rozwiązał problem tak jak sugerował Andre - za pomocą AnalogOut i jakiegoś (pewnie lepszego) cyfrowego potencjometru: http://www.instructables.com/id/Digital-Potentiometer-MCP41100-and-Arduino/

Pozdrawiam,
T

10
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Styczeń 25, 2018, 12:20:19 am  »
Dzięki :)

Mam już w pełni zrobioną komunikację w każdą stronę w czasie rzeczywistym dla Relay. Teraz już powinno być łatwo dla pozostałych modułów. Na tę chwilę, planuję wsparcie dla Relay, DigitalIn, AnalogIn/(out) i Panelu dotykowego (temperatura + światło), bo tylko takie moduły posiadam. Z czasem będę dodawał obsługę kolejnych.

Pozdrawiam,
T

11
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Styczeń 22, 2018, 11:49:57 pm  »
Mały update - dzieje się. Jeszcze nie wiem kiedy, ale na pewno dam znać :)
12
Grenton / Odp: Wsparcie od Grentona
« dnia: Styczeń 17, 2018, 11:45:56 pm  »
No w końcu!

Zgłosiłem tickety! :)


13
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Grudzień 29, 2017, 02:29:32 pm  »
   
@T
Czy wedle Twojego rozeznania można wyedytować jakiś plik z konfiguracją adresacji IP CLU? Problem jest taki, że w CLU nie można ustawić swojego adresu bramy tylko domyślnie przyjmuje że brama to x.x.x.1 , a jak zapewne wiesz nie zawsze jest tak ;) To następna łyżeczka dziegciu ...

"łyżeczka dzigciu" - śmiechłem srogo  ;D

Jeśli chodzi to CLU to o za pierwszym razem ono używa DHCP, ale i wtedy prawdopodobnie dostanie bramę. Ale OM wymusza przypisanie stałego adresu IP. Nie ma miejsca na wpisanie maski i bramy, nawet jak da się to zmienić w plikach konfiguracyjnych to każda zmiana na CLU z OM nadpisuje (chyba) wszystkie pliki. Boje się, że to by była dłubanina straszna (ręcznie lub skryptem nadpisywać konfigurację po każdej zmianie na clu)


14
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Grudzień 27, 2017, 01:31:01 pm  »
Dzięki janosick za dobre słowo :)

Brak obsługi zmiennych przez pamięć nieulotną - brak zasilania i user traci własne ustawienia systemu (nie piszę o termostatach)...

Zastanawiałem się jak rozwiązać ten problem i da się. Za pomocą biblioteki "io" w Lua można stworzyć plik lua i wczytać go na event on Init. Do tego pliku można zapisywać aktualny stan systemu. Jest jednak jedno bardzo duże "ale". Takie zapisywanie na pamięci flash CLU prawdopodobnie bardzo szybko ją wykończy. Ja bym to zrobił za pomocą zewnętrznego komputera. Oczywiście to wada / zaleta Grentona, że wszystko się da, tylko trzeba pisać kodzik.

Ciekawe jak wygląda sterowanie jasnością świateł dla dimmerów?
Jasność dla Dimmera przybiera wartość w zakresie od 0 do 1 z rozdziałką 0.01.
RGB przybiera wartości 0-255 jako liczby całkowite, może konwertowane na hex? - nie wiem, jak pisałem nie jestem tak biegły w programistycznych sprawach.
Myślę, że najlepiej możesz sprawdzać działanie korzystając z zakładki Sterowanie każdego obiektu w OM

Jestem ciekaw czy sterowanie jest płynne czy nie? Bo wysłanie i odbiór komunikatu dla moich skryptów to ok 100ms. I teraz jak przesuwasz suwak, to czy wysyła pozycję startową i końcową i robi płynne przejście czy "skacze", bo wysyła co chwilę pozycję palca na suwaku z opóźnieniem?

T napisał na blogu:
Cytuj
Nie jestem pewien jak często zwracany jest stan termometrów....

Z obserwacji termometry z paneli raportują live (green) natomiast 1wire (yellow/blue) minimalnie co 1 min + zmiana stanu?!


Dzięki. U mnie w pokoju temperatura się prawie nie zmienia i ciężko cokolwiek zaobserwować.

Przy okazji odkryłem, że Lua w Grentonie nie jest aż tak mocno okrojona jak mi się wydawało z początku. Oczywiście nie ma biblioteki "socket"  :'(.
Ale są inne takie jak: table, math, debug. Domyślnie nie są załadowane, trzeba je wczytać przez require.


15
Grenton / Odp: Grenton - szczegóły techniczne
« dnia: Grudzień 27, 2017, 02:05:01 am  »
Cześć,

W dalszym ciągu pracuję nad komunikacją z OpenHabem. Tym razem sprawdziłem czy jestem w stanie podszyć się pod aplikację mobilną:

http://domktorymysli.pl/2017/12/grenton-komunikacja-z-telefonem-szczegoly/

TL/DR

Tak. Mogę zarejestrować mój skrypt jako klienta. Prawdopodobnie komunikacja OpenHab z Grentonem będzie oparta o ten sam mechanizm.
Skrypt: https://github.com/Domktorymysli/grenton-client-php/blob/master/examples/fake_phone/fake_phone.php

Pozdrawiam,
T

Strony: [1] 2