Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - electrocontrol

Strony: [1] 2
1
Loxone / Odp: 2x Miniserver, Gateway czy Concentrator?
« dnia: Luty 13, 2017, 08:56:36 am  »
Na jakim obiekcie to uruchamiasz? Moim zdaniem Loxone nadaje się do wizualizacji instalacji w domach jednorodzinnych. Zastanów się, czy wszystkie adresy grupowe są potrzebne w Loxone. Cała funkcjonalność powinna być zaprogramowana w sprzęcie KNX, a na wizualizację trafiają tylko niezbędne zmienne, które trzeba ustawiać lub sterować nimi.

2
Loxone / Odp: Czujnik oświetlenia
« dnia: Październik 29, 2016, 07:42:52 pm  »
Kiedyś stosowałem czujniki SERVODAN. Jeden z nich działa już 9 lat i spełnia swoją funkcję, nie sprawdzałem na ile dokładne są wskazania.

3
Z-wave - dyskusja ogólna / Rolety Fakro - problem z zasięgiem
« dnia: Wrzesień 25, 2016, 07:26:22 pm  »
Czy ktoś ma doświadczenia z roletami ARZ Z-Wave firmy Fakro? Ostatnio musiałem uruchomić sterowanie takimi roletami i jestem niemiło zaskoczony działaniem sieci Z-Wave. Do sterowania roletami używany jest pilot ZWP10 i moduł ZWMA. Wszystko działa dobrze w obrębie jednego pomieszczenia, ale problemy pojawiają się, jeżeli chcę zamknąć rolety w sąsiednich pomieszczeniach, nie mówiąc już o zamknięciu wszystkich na całym poddaszu. Czy napędu w tych roletach mają funkcję routingu? Trzeba to jakoś programować? Może są jakieś repeatery, które są w stanie zwiększyć zasięg.

4
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Sierpień 02, 2016, 03:30:25 pm  »
Jedyna konkretna propozycja cenowa padła w formie oferty przesłanej przez Swistax. Tak jak pisałem zawsze można zrobić instalację taniej, ale też drożej.
Jeżeli komuś ta dyskusja pomoże przy planowaniu instalacji w domu to dobrze. Jeżeli pomoże komuś w badaniu rynku to też nie najgorzej.

5
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Sierpień 01, 2016, 05:44:52 pm  »
Programowanie WAGO jest bardziej pracochłonne niż KNX, więc robocizna jest droższa. Faktycznie w KNX design jest dużo lepszy, ale też cena wyższa.
Dostęp do osób znających WAGO też jest dobry, nie wszyscy chcą zajmować się instalacjami domowymi, ale generalnie później instalacja jest do ogarnięcia.
Na miejscu Swistax porównał bym to z ofertą na KNX. Osobiście też zawsze polecam certyfikowane standardy, ale akurat WAGO ma biblioteki do obsługi instalacji budynkowych, więc nie wszystko trzeba testować na kliencie.
Gdyby instalacja na WAGO była o połowę tańsza,  to byłoby sensowne jej zastosowanie, a w tym przypadku tak nie będzie.

Sam też myślałem o wykonywaniu instalacji na bazie WAGO, ale w domach wydaje mi się to mało opłacalne. Wykorzystuje ich sterowniki do uzupełnienia instalacji KNX i w ten sposób sprawdza się doskonale.

Problemem też jest to, że ludzie chętniej płacą za towar niż za pracę. Dlatego łatwiej wziąć 20% cen sprzętusprzętu  za programowanie KNX niż 100% za uruchomienie WAGO. Nawet jeżeli będzie to taka sama kwota.

6
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Lipiec 31, 2016, 09:20:14 am  »
Dokumentacja nie jest generowana jednym kliknięciem przez oprogramowanie do konfiguracji instalacji. Wymaga sporo pracy, na szczęście korzystają z profesjonalnego oprogramowania. Moim zdaniem taka dokumentacja jest warta swojej ceny. Standard typowo przemysłowy. Moja dokumentacja ma zwykle mniej stron, bo w KNX jest po prostu mniej połączeń. W tej brakuje jeszcze części zasilania, jest sama automatyka, więc pod tym względem nie jest kompletna.

Generalnie oferta wygląda tak, że największą wartość mają bardziej pracochłonne elementy (np. rozdzielnia, programowanie). Sterowniki WAGO wychodzą taniej niż odpowiadający im osprzęt KNX, szczególnie przyciski KNX w stosunku do wejść binarnych w WAGO. Tak to już jest, że jak sprzęt jest tańszy, to zwykle wymaga więcej pracy przy konfiguracji, a praca kosztuje.

Oczywiście każdy może teraz napisać, że można to zrobić taniej. Ale prawda jest taka, że tego typu instalacja wymaga dużo pracy, dojazdów do klienta.

Moim zdaniem wycena jest bardzo sensowna. Ja bym jeszcze poprowadził w budynku magistralę KNX, żeby ewentualnie kiedyś mieć możliwość podłączenia przycisków i sensorów KNX. Wystarczy dołożyć jedną kartę w sterowniku WAGO i staje się on urządzeniem KNX. W przyszłości może się to przydać.

PS. Conrad.pl ma ładny narzut na przekaźniki. W wycenie jest cena katalogowa.

7
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Lipiec 24, 2016, 10:02:01 pm  »
Jak będzie wiadomo, co obejmuje oferta, to wtedy można zastanawiać się, czy jest drogo, czy nie.

Szafa wykonana estetycznie, są opisy na przewodach. Widać, że wzorowana na rozdzielni automatyko przemysłowej. Tylko uważam, że nie powinno się montować do domach rozdzielnicy bez maskownic. Dostęp na aparatów będą miały osoby bez uprawnień, więc może być to niebezpieczne. Nie pamiętam, czy jest to określone w normach, ale tak wskazuje logika.

Jestem ciekawy, jak zaawansowana będzie ta instalacja. Jeżeli faktycznie uda się w ten sposób dużo zaoszczędzić w stosunku do KNX, to oczywiście warto. Ale osobiście preferuję standard KNX z ewentualnym wykorzystaniem WAGO do dodatkowych funkcji.

8
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Lipiec 23, 2016, 03:47:16 pm  »
Ilość stron faktycznie ogromna, to prawie ryza papieru. U mnie projekt rozdzielnicy zajmuje od 15 do 30 stron, zależnie od wielkości domu. Do tego rozpisanie funkcji na przyciskach to zależnie od przyjętej formuły, od kilkunastu do kilkudziesięciu stron. 100 stron powinno wystarczyć. Oczywiście można dorzucić karty katalogowe każdego urządzenia itp. i wtedy może to wszystko znacznie urosnąć.
Z tym programowaniem też trzeba uważać, żeby nie okazało się, że testuje wszystko na kliencie. Porównywanie cen WAGO do Loxona trudno zrobić jeden do jednego, zależało to od rodzaju wejść/wyjść, które są potrzebne. Możliwości programowania WAGO ma większe, ale może nie zawsze potrzebne w domu. Nowe sterowniki WAGO mają możliwość zrobienia wizualizacji w HTML5, także też zastanawiałbym się nad sensem stosowania Loxone, jeżeli i tak ma być WAGO.

W tej cenie są zwykłe przyciski podłączane do wejść na sterowniku? Jeżeli tak, to cena wydaje się wysoka. Druga opcja, to przyciski KNX i wtedy ta cena może być taka, ale równie dobrze może być wyższa lub niższa.

9
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Lipiec 18, 2016, 06:08:46 pm  »
1 instalator pracuje na sterownikach jakies firmy na W/V (nie pamietam nazwy). Powiedział ze sa one niezawodne bo stosuje sie je w przemyśle (kopalnie itp) . Powiedział ze z KNX tp używa jedynie paneli/przycisków gdyż sa czasem naprawdę fajne. Powiedział mi tez ze lepiej to wszystko robic na "zwykłej skrętce" niż na kablu 2x2x0,8 gdyż jest ona szybsza w komunikacji a urządzenia robione pod standard KNX tez sa w stanie przez nią pracować i to bardzo sprawnie. Powiedział rownież zeby ta magistrale robic w gwiazdę. Generalnie wydawał sie bardzo profesjonalny i wiedział o czym mówi i fajnie wszystko wytłumaczył

Pewnie chodziło o sterowniki WAGO. Faktycznie działa to bardzo dobrze, ale wymaga dużo programowania. Natomiast pomysł żeby zastąpić magistralę KNX skrętką jest bezsensowny. Faktycznie może będzie działać, ale w razie problemów, to jest pierwszy punkt do sprawdzenia. Typowy przewód KNX jest też bardziej odporny na uszkodzenia. Ułożenie magistrali w gwiazdę oczywiście nie jest złe, tylko po co robić sobie dodatkową pracę? Te przewody trzeba gdzieś podłączyć. Oczywiście mając tak ułożoną skrętkę można zastosować zwykłe przyciski i podłączyć je bezpośrednio do sterownika WAGO. Ale chyba lepiej ułożyć magistralę normalnie, a tylko w wybrane miejsca dodać skrętkę.

2 instalator trochę "mnie zbywał" nie wiem moze nie miał czasu rozmawiać. Generalnie robi w systemie Ampio i tak samo twierdzi ze lepiej zwykła skrętka to robic. Ale ten natomiast powiedział ze urządzenia w standardzie KNX nie beda przez to działać ale ze jakbym potrzebował jakaś funkcjonalność ktorej Ampio nie ma w swej ofercie to ze sa w stanie do miesiąca wszystko
I tak jak viper wspomniałeś oboje stwierdzili ze KNX ma chore ceny
Jakies porady ktory z panów mądrzej mówi??:)

Każdy powtarza, że KNX to chore ceny, ale może warto byłoby dokładniej to porównać. Przy Ampio naprawdę nie jest tak szokująco drogo.

Żeby zrobić jakiś wstępny projekt lub przynajmniej wycenę musisz mieć projekt aranżacji wnętrz z punktami oświetleniowymi. Dopiero później jest sens porównywać różne oferty. Dobrze też, żebyś zobaczył, jak działa taka instalacja z punktu widzenia użytkownika. Jakie są możliwości zaprogramowania przycisków i innych elementów w każdym systemie.

10
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Lipiec 17, 2016, 10:13:09 am  »
No tylko powiedz mi jaki byłby koszt wykonania magistrali w takim domu? Bo tak jak pisałem powiedziano mi ze sama instalacja bez zadnych urządzeń/czujnikow to koszt 70-80 tys

A jaki byłby koszt wykonania zwykłej instalacji? Koszt okablowania zależy od ilości punktów, tak samo jak w zwykłej instalacji. Każdy obwód prowadzisz do rozdzielni, a między włącznikami, czujnikami prowadzisz magistralę. Zwykle z rozdzielni wychodzi kilka linii magistrali i później idzie od punktu do punktu.
Przewody do oświetlenia  i gniazd kładziesz zwykłe, tzn. takie jak w normalnej instalacji. Magistrala w KNX to taki przewód: https://www.tim.pl/kabel-eib-bus-2x2x0-8-bebnowy.
Przy każdym systemie przewodowym okablowanie będzie wyglądać podobnie. Jaki byłby koszt, to musiałbyś porozmawiać z elektrykiem, który układa instalację. Bo też nie musi być tak, że ta sama firma kładzie instalację i robi automatykę. Ważne tylko, żeby integrator był od początku obecny, żeby uniknąć sytuacji "to oni zrobili źle".

20-30 tys. na całą automatykę z okablowaniem nie wystarczy nawet przy bezprzewodówce.

11
Dyskusja ogólna / Odp: Nowy dom - jaki system
« dnia: Lipiec 17, 2016, 09:24:51 am  »
Jeżeli chcesz wydać 20-30 tys. na całą taką instalację, to niestety obawiam się, że będzie to trudne. Ja sugerowałbym zrobić teraz podstawową funkcjonalność, czyli wszystkie obwody oświetleniowe, rolety podłączyć do modułów wykonawczych. Ja polecam system KNX, więc między włącznikami wystarczy położyć magistralę i później zamontować tam przyciski lub wejścia binarne do włączników dzwonkowych.
Tak naprawdę funkcjonalość, którą przedstawiłeś wymaga całkiem zaawansowanej instalacji pod względem ilości sprzętu, a to robi cenę.
I pamiętaj, że taka instalacja ma działać długie lata. Na pewno będziesz chciał coś zmienić, dołożyć przy najbliższym remoncie, więc musisz mieć pewność, że nowe urządzenia dogadają się ze starymi. Dlatego właśnie polecam KNX. Trafiam często na instalacje sprzed kilku lat i nie ma problemów z rozbudową.
Od wykonawcy oczekuj dokumentacji powykonawczej, a najlepiej jak zaczniecie od projektu.

12
Dyskusja ogólna / Odp: Wybór systemu
« dnia: Czerwiec 03, 2016, 09:29:45 pm  »
A co polecacie do sterowania obwodami / światłami w rozdzielni?

Ale w jakim sensie? Wszystko zależy od wybranego systemu, sposobu sterowania itp.

13
Dyskusja ogólna / Odp: Wybór systemu
« dnia: Maj 30, 2016, 11:49:57 pm  »
Po pierwsze pamiętaj, że automatyka ma działać w domu przez długie lata. Podczas remontu będziesz miał dużo spraw na głowie i na zabawy z automatyką może zabraknąć czasu.
Dlatego na samym początku trzeba przemyśleć i zaprojektować całą instalację. Proponuję zacząć to takich spraw:
1. W jaki sposób będzie włączane i wyłączane światło (przyciski) oraz jak będzie realizowany pomiar temperatury.
2. Gdzie będą zlokalizowane urządzenia wykonawcze, czyli przekaźniki. Mogą być w rozdzielni, albo rozproszone w budynku. Przy remoncie polecam pierwsze rozwiązanie.
3. Alarm powinien być oddzielną instalacją - tak jak pisali koledzy
4. Funkcje typu otwieranie bramy itp. to praktycznie prosta sprawa przy takiej instalacji.
5. Kamery IP to też rozwiązanie standardowe, wystarczy pomyśleć, gdzie mają być zlokalizowane i doprowadzić przewody. Kamery będą działać cały czas, ewentualnie nagrywanie można aktywować po wykryciu ruchu.
6. Czy jesteś w stanie sam uruchomić taką instalację.

Żeby zrealizować wszystkie wypisane funkcje na pewno musi być wykonane sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem. W domu 350m2 instalacja może być dość duża, więc tym bardziej należy to zaplanować.

Ja osobiście zajmuję się instalacjami KNX i takie polecam. Korzystne jest połączenie wszystkich przycisków, termostatów itp. magistralą, co upraszcza tę część instalacji. System ma oczywiście swoje wady w postaci ceny, ale można już znaleźć tańsze elementy w tym systemie. Można też zrobić system w oparciu o Loxone i wykorzystać elementy KNX. Bezprzewodówkę traktuj jako ostateczność, przynajmniej na tym etapie.

14
KNX / Odp: SATEL INT-KNX-2 stan wejść
« dnia: Maj 23, 2016, 07:58:26 am  »
Zdarzenia, które trafiają do lub z KNX muszą być powiązane z wirtualnymi wejściami i wyjściami. Czyli fizyczne wejście centrali wyzwala wirtualne wyjście, które powoduje wysłanie adresu grupowego na magistralę.
Swoją drogą, to dziwię się czemu Satel zamiast najpierw dopracować interfejs KNX, zaczął opracowywać aktory KNX (pokazali na Securex 2016). Wypadałoby jednak zrobić interfejs programowalny w ETS z możliwością odczytu wszystkich wejść i wyjść zamiast takich kombinacji.

15
Dyskusja ogólna / Targi Dom Inteligentny 2016
« dnia: Kwiecień 06, 2016, 02:03:50 pm  »
Tym razem targi odbędą się w Krakowie. Może ktoś będzie zainteresowany. To już w najbliższy weekend.

http://dominteligentny.pl/targi/

Strony: [1] 2