Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Fibaro - skrypty itp / funkcja: wCzasie()
« Ostatnia wiadomość wysłana przez vandi dnia Dzisiaj o 10:48:57 am »
Zastanawiałem się czy wstawiać tą funkcję. Masa ludzi nie chce się dzielić swoją wiedzą. Czytają, uczą się i znikają nic z siebie nie dając.  Ciut troszkę jest to irytujące.
Włożyłem w tą funkcję masę pracy i czasu. Mocno mi ułatwia pisanie skryptów. Dlatego postanowiłem się nią podzielić. Dlaczego ma tylko mi ułatwiać.

Więc do rzeczy...
Jak sama nazwa mówi funkcja odnosi się do czasu. Ogranicza wykonywanie skryptu do przedziału czasowego.
Przykład:
if wCzasie('08:00','20:00') then fibaro:call(lampa,'turnOn') end   -->Jeżeli jest między 8 a 20 włącz światło.
Ograniczamy w prosty i szybki sposób.
Napisałem tą funkcję tak aby była elastyczna. Tak, aby nie trzeba było korzystać ze zmiennych globalnych typu: pora roku czy pora dnia.
local debug = true
local dDebug -- = true
---================
local wsch, zach, wiosna, lato, jesien, zima =  fibaro:getValue(1, "sunriseHour"),  fibaro:getValue(1, "sunsetHour"), {'23.03','21.06'},{'21.06','23.09'},{'23.09','21.12'},{'21.12','23.03'} local dzien,noc = {wsch,zach},{zach,wsch}
log, dlog = function (tr,kolor) if debug then if kolor then fibaro:debug (string.format('<%s style="color:%s;">%s', 'span', kolor, tr, 'span')) else fibaro:debug (string.format('<%s style="color:%s;">%s', 'span', 'grey', tr, 'span')) end end end, function (tr,kolor) if dDebug then if kolor then fibaro:debug (string.format('<%s style="color:%s;">%s', 'span', kolor, tr, 'span')) else fibaro:debug (string.format('<%s style="color:%s;">%s', 'span', 'grey', tr, 'span')) end end end
kol, tT = function (tr, kolor) if not kolor then return print('kol-> błąd wejścia') end return string.format('<%s style="color:%s;">%s', 'span', kolor,tr, 'span') end, function (w) return type(w) =='table' and json.encode(w) or  tostring(w) end
-----------------------
wCzasie = function (od, _do)
  ---------------------
  local wersja = '3.3'
  local autor = 'Vandi'
  local log = log
  local _log = kol('wCzasie-> ','olive') local osT = function (wej) local log = dlog local _log = 'osT-> ' local str = string.sub(wej, 3,3) local min   = str == ':' and string.sub(wej,4,5) or 0 local godz  = str == ':' and string.sub(wej,1,2) or 0 local dzien = str == '.' and string.sub(wej,1,2) or os.date('%d') local mies  = str == '.' and string.sub(wej,4,5) or os.date('%m') log(kol(_log,'olive')..kol('godz: '..tT(godz)..' | min:'..min..' | dzien: '..tT(dzien)..' | mies: '..mies,'grey')) _return = os.time({month=mies, day=dzien, year=os.date('%Y') , hour=godz, min=min, sec=0}) log(_log..'wyjście: '.._return)
    return _return end
  local _tT = function (h) local log = dlog local _log ='_tT-> ' log(kol(_log,'olive')..kol(tT(h),'grey')) return type(h) ~= 'table' and osT(h) or (type(h[1]) == 'number' and osT(h[2]) - (h[1]*60) or osT(h[1]) + (h[2]*60)) end if type(od) =='table' then if _do == false then _do = od[1] od = od[2] end if not _do then _do = od[2] od = od[1] end end od, _do, mtK = _tT(od), _tT(_do), os.time() if (od <= _do) then if (mtK >= od) and (mtK <= _do) then _return = true else _return = false end elseif (od >= _do) then if (mtK <= od) and (mtK >= _do) then _return = false else _return = true end end log(_log..kol('od: ' ..os.date('%c',od)..' | do: '..os.date('%c',_do)..' -> ','grey')..kol(' '..tostring(_return), 'olive'))
  return _return
end

Możliwe kombinacje:
if wCzasie('19:04','09:20') and tonumber(fibaro:getValue(234, 'value')) == 1 then...
If wCzasie(wsch, '08:00') then..   -- jeżeli jest w czasie między wschodem słońca a  8mą rano
wCzasie(zach, '05:00' )                -> między zachodem słońca a 5tą rano
wCzasie({30,zach}, '23:59')         ->  jeżeli jest między 30 minut przed zachodem słońca a 23:59
wCzasie({wsch, 60},{15,zach})    jeżeli jest między 60 minut po wschodzie słońca a 15 minut przed zachodem
wCzasie('21.03','01.06')               jeżeli jest pomiędzy 21wszym marca a 1wszym czerwca
wCzasie(noc)                              jeżeli jest noc
wCzasie(dzien)
wCzasie(dzien, false)                  w czasie innym niż dzień
wCzasie(zima)
wCzasie(lato, false)                     w czasie innym niż lato

Oczywiście można używać tej funkcji (jak zresztę wszystkich) parokrotnie w skrypcie:

if (wCzasie(lato) and wCzasie(noc)) or wCzasie(zima) and wCzasie(zach, '22:00') then
if (wCzasie(wiosna) or wCzasie(jesien)) and wCzasie(wsch,zach) then ..

Funkcja obsługuje logi. Jeżeli nie chcecie aby w oknie debbugera ich z niej wyrzucało, wystarczy na samym początku przy zmiennej lokalnej debug usunąć słowo true

Pozdrawiam :)


2
BleBox / Odp: shutterBox 2.0 - sterownik rolet WiFi
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maks87 dnia Dzisiaj o 09:33:34 am »
Czekając na odpowiedź na powyższe pytania, piszę kolejny post, tym razem będzie długi i "niemiły".

Ok. pół roku temu, kiedy to postanowiłem zainstalować rolety w mieszkaniu szukałem sterownika który będzie miał miał możliwość zainstalowania fizycznych klawiszy podłączonych bezprzewodowo do sterownika (warunkiem koniecznym była możliwość sterowania roletami fizycznym klawiszem zainstalowanym przy wejściu do pokoju, ale ponieważ nie planowałem remontu, to musiałem to zrobić bezprzewodowo). Do tego jeszcze chciałem mieć możliwość sterowania przez internet oraz integrację z Domoticzem. Po przejrzeniu dostępnych na rynku urządzeń, okazało się, że blebox spełnia moje wszystkie wymagania więc zakupiłem trzy komplety tzn. shutterbox + inbox. Nawet tutaj na forum chwaliłem to rozwiązanie i gratulowałem pomysłodawcy tego biznesu (Patriko).
Dodam, że ostatecznie poza klawiszami podłączonymi do inboxa, zainstalowałem też klawisze wpięte bezpośrednio do shitterboxa - skoro i tak musiałem przy oknie zrobić puszkę na shutterboxa to podłączyłem też klawisze. W pierwszej chwili nie chciałem tego mieć (bo po co w pokoju 10m2 mieć aż dwa fizyczne klawisze do sterowania, wystarczyły by tylko te przy drzwiach), ale okazało się, że czasem to jedyna możliwość podniesienia rolety, bo zarówno inbox jak i sterowanie przez internet nie działa.

Niestety pierwsze problemy pojawiły się już przy parowaniu shutterboxa z inboxem. Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją (oraz po obejrzeniu filmiku na YT) ale nie udawało mi się sparować urządzeń. Dopiero po kilkunastu próbach (na każdym z takich kompletów) udało się zrobić parowanie. Może to przypadek, może coś źle robiłem, ale na prawdę nie było łatwo. No ale nic, udało się sparować, sterowanie działało.

Kolejny problem wystąpił po jakimś czasie. Jeden z trzech shutterboxów który mam, przestał działać przy sterowaniu przez internet. Przy sterowaniu klawiszem podłączonym do shutterboxa jak i tym do inboxa wszystko działało, ale shuterbox nie był widoczny w sieci lokalnej. W takim wypadku pomaga tylko odłączenie od zasilania. W tym samym czasie, dwa pozostałe shutterboxy działają prawidłowo.

Następnie za jakiś czas kolejny problem, a dokładniej brak możliwości sterowania przez inboxa. Znowu klawisz przy shutterboxie działa, tym razem sterowanie przez internet działa, a inbox nie działa. Tutaj natomiast odłączenie od zasilania nie pomaga, trzeba "odparować" inboxa i sparować ponownie (znowu z problemami jak za pierwszym razem).

W zeszłym tygodniu miałem po raz kolejny te dwa przypadki, najpierw jeden z shutterboxów przestał działać przez internet, a w ostatni piątek, w tym samym momencie, wszystkie trzy shutterboxy przystały działać z inboxami.

Patriko, czy są gdzieś zbierane jakieś logi etc żebyście mogli przeanalizować te przypadki? Zaczyna to być nieco wkurzające, że wieczorem opuszczam roletę inboxem, a rano, wychodząc z pokoju nie mogę jej już podnieść bo nie działa. A jeszcze bardziej wkurzające się robi jak trzeba wytłumaczyć żonie, że dzisiaj to nie działa klawisz przy drzwiach, a za kilka dni nie będzie działało sterowanie przez internet itd. :)

PS. https://shelly.cloud/shelly2/ - ktoś kojarzy? Już testował? Wydaje się być coś "podobnego" do bleboxa.
3
Fibaro - urządzenia / Odp: Kamera NIP-06FX i Fibaro
« Ostatnia wiadomość wysłana przez uhaehuehehe dnia Październik 14, 2018, 07:58:00 pm  »
Skrócilem link
Nic nie pomogło
Może ścieżki jest są złe, tylko skąd wziąć poprawne?
4
Fibaro - urządzenia / Odp: Kamera NIP-06FX i Fibaro
« Ostatnia wiadomość wysłana przez viperlodz dnia Październik 14, 2018, 09:58:15 am  »
Coś masz nie tak z adresem ip. Tam powinien być sam adres ip czyli 192.168.2.3
A w ścieżce do obrazu jpg i mjpg podajesz ścieżkę do oglądania.
5
Fibaro - urządzenia / Kamera NIP-06FX i Fibaro
« Ostatnia wiadomość wysłana przez uhaehuehehe dnia Październik 13, 2018, 10:53:03 pm  »
Pr obuje dodać kamerę do fibar ktora kiedys kiedys kupilem
Model jaki mam to NIP-06FX : https://bit.ly/2PvjxH5
Wybieram inny model, wprowadzam dane jak na zdjeciu(jpg i mjpg wyciagniete ze zrodla strony) i nic sie nie pokazuje. Czy da sie te kamere dodac do fibaro?
Po wpisaniu tego adresu z ip w przegladarce, zalogowaniu sie , widze obraz z kamery. Co moge robic zle?
6
BleBox / Odp: Sterowanie głosem blebox
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Patriko dnia Październik 11, 2018, 11:59:30 am  »
I jeszcze filmik z integracją przez HASS'a i strowaniem głosowym

https://youtu.be/_MdC3PhGnug

7
Fibaro - sceny / Odp: Zapalanie i gaszenie światła za pomocą czujki Satel
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krystian_man dnia Październik 08, 2018, 09:13:00 pm  »
Boogie również dziękuję z isNight działa OK ale jeżeli po zapaleniu światła wyłączymy je łącznikiem to scena nadal odlicza czas do wyłączenia światła i nie pozwala do jego upłynięcia ponownie załączyć przez czujnik ruchu.
8
Dyskusja ogólna / Odp: Witamy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez marcinwojciesz dnia Październik 08, 2018, 08:16:42 am  »
Witajcie. Mam nadzieję, że wszystko znajdziecie na naszym Forum.
9
Dyskusja ogólna / Odp: Budżetowe sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu - co wybrać?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez zen dnia Październik 07, 2018, 11:38:11 pm  »
Właśnie wszystko musiałem parować od nowa po lecie
10
BleBox / Odp: Sterowanie głosem blebox
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Patriko dnia Październik 07, 2018, 07:00:18 pm  »
Hej!

Wiem że chłopaki z Incor / Wroled pomyślnie połączyły google home z bleboxami - na youtube jest tutorial.
Za to do końca roku będzie natywna integracja z Alexą i Google Home więc wtedy wystarczy dodać skilla :)

Pozdrawiam,
Patryk
Strony: [1] 2 3 ... 10