Vera Plus

  • 4 Odpowiedzi
  • 8017 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline rafal_ll

  • ** 48
  • 3
Vera Plus
« dnia: Styczeń 07, 2017, 03:05:16 pm »
Szukam alternatywy dla HC2 po ostatniej awarii w tej chwili nie mam siły na walkę z HC
Kiedyś miałem centralkę vera lite i tam był język PL nie wiem jak teraz i co się zmieniło na plus
Minęły trzy lata
Jak wygląda interfejs
Czy konfigurację można przenosić między centralkami np. kupię lite i przeniosę za jakiś czas do Plus
Może to są całkowicie inne systemy i się nie da?
Czy centralki można łączyć po LAN jak w Fibaro

Proszę o jakieś info
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2017, 03:55:22 pm wysłana przez rafal_ll »
*

Offline Sierek

  • *** 102
  • 4
  • Nazwa i wersja ID: Vera Lite, Vera Plus, HA na HP620t
Odp: Vera Plus
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 08, 2017, 04:00:52 pm »
Właśnie jestem po przejściu z systemem produkcyjnym z Vera Lite na Vera Plus więc mogę się podzielić doświadczeniami.

Procedura migracji automatycznej niestety u mnie nie zadziałała. Musiałem ręcznie usuwać urządzenia z Vera Lite i dodawać je do Vera Plus. Warto zwrócić uwagę by usuwanie zacząć od najdalszych urządzeń by nie stracić komunikacji w całym procesie usuwania.

Dodawanie - odwrotnie. Zaczynamy od najbliższych urządzeń. Vera Lite miała zasilanie bateryjne co znakomicie ułatwiało operacje w miejscu usytuowania urządzeń. W Vera Plus tego nie ma, ale jeśli się zacznie odbudowę od najbliższego otoczenia centralki nie powinno być problemów.

Odpowiadając na pytania:
1. Nie przypominam sobie by Vera Lite miała kiedykolwiek język polski. Vera Plus też go nie ma.
2. Interface nie jest nadzwyczajny (UI7), marnotrawstwo miejsca, brak możliwości dopasowania do własnych upodobań, niska intuicyjność. Stara wersja (UI5) była zdecydowanie lepsza. Można podpierać się alternatywnymi, np. Altui.
3. Czy można przenosić konfigurację? Teoretycznie tak. U mnie się nie udało.
4. Centralki można łączyć.

*

Offline niepio

  • * 1
  • 0
Odp: Vera Plus
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2019, 10:53:03 pm »
Mam VeraEdge z smart868.pl i ma spolszczony interfejs. Co nie zmienia faktu że max 7.21 pokazuje jako najaktualniejszy firmware.
*

Offline szopen

  • ** 32
  • 1
  • Nazwa i wersja ID: 3x HA + 2x Vera 7.31 (1x Edge, 1x Plus + 1x Plus w zapasie), Lite niestety padła sprzętowo…,
Odp: Vera Plus
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2019, 02:58:38 pm »
Może mam niewielkie doświadczenie, ale używam kilku prostych konfiguracji (bo te centralki były i chyba są po prostu najtańsze na rynku wśród z-wave).

1a. "Oryginalna" Vera nie miała nigdy języka polskiego (jest EN, FR i ES, a coś mi świtało, że także DE, ale nie widzę teraz takiej możliwości wyboru… może to dotyczyło brandowanej?).

1b. Z moich doświadczeń wynika, że ich centralki można kupić też w wersjach brandowanych (spolszczonej nie miałem nigdy w ręce), ale są w nich 3 strzały w kolano:
a) nie łączą się z oryginalną usługą chmurową (MCV, obecnie Vera Inc. najwyraźniej licencjonuje także stronę serwerową)
b) aktualizacje są raczej parę wersji wstecz (o ile są)
c) nie można zmigrować brandowanej centralki do softu i chmury Vera Inc.

1c. Kiedyś były 2 różne interfejsy logowania do UI7:
https://home.getvera.com/
i eksperymentalny (zawierał swego czasu inne języki niż interfejs podstawowy)
https://nexus.getvera.com/
ale w tej chwili nie widać między nimi różnic


2. Co do interface, to faktycznie nie jest nadzwyczajny, natomiast bez aktualnego firmware brakuje obsługi większości osprzętu obecnego dziś na rynku.


3a. Migracja u mnie też się nie udała (a swoją drogą Vera Lite u mnie wkrótce potem po prostu padła ze starości…), Lite i starsze wersje mają INNY moduł z-wave (seria 3xx czyli "gołe z-wave"), nowsze centralki mają z-wave+ (seria 5xx) więc to był prawdopodobny powód problemu z migracją.

3b. Producent twierdzi, że kwestię transferu ustawień dopracowano dopiero w sofcie… 7.0.27, czyli tym który obecnie jest najnowszy (oczywiście obie centralki muszą pracować na tym sofcie przed migracją… a u mnie problemy z brakiem miejsca we flashu na Lite zaczęły się chyba jeszcze przed 7.0.20…), a jak dotąd 7.0.27 mam tylko na 1 centralce Edge (i wstępnie jestem zasadniczo zadowolony), "produkcyjną" Plus trzymam na 7.0.23 (ze względu na zastosowane pluginy, z którymi były problemy na nowszych wersjach, w zasadzie cały rok 2018 polegał na strzałach w kolana przy aktualizacjach softu (zmieniono sporo, co powodowało problemy z kompatybilnością wstecz), centralkę testową Plus mam w tej chwili na     1.7.3918 czyli 7.0.27beta i przypuszczalnie zupdate'uję wszystko na 7.0.27 przy okazji najbliższej większej przebudowy systemu (mam fragment instalacji 433MHz z którego się wycofuję).


4. Można łączyć, ale nigdy z tego nie korzystałem (nie mam aż tak rozbudowanych setupów), za to korzystam z integracji z Philips Hue po LAN (i dzięki pluginowi AltHue ta współpraca jest bezproblemowa zarówno z mostkiem okrągłym V1 jak i współczesnym kwadratowym V2 i to mimo stosowania żarówek innych producentów, co nigdy mi się nie udało na oficjalnych pluginach Philipsa).



Dodam jeszcze coś od siebie - kupiłem Plusy ze względu na reklamowaną obsługę Zigbee ZHA 1.2, niestety moduł ZHA się w nich kurzy z braku wsparcia przez producenta (więc w zasadzie mogłem kupować tańsze Egde, choć mają specyfikację słabszą od Plus nie tylko w kwestii wbudowanych modułów), ostatecznie oświetlenie oparłem na ZLL przy pomocy mostka Philipsa, a z obsługą ZHA czekam na litość producenta (pojawiło się sporo tanich modułów Lumi sprzedawanych jako Xiaomi niestety do dziś są niewspierane, mimo obecności na rynku już od 2 lat).



Rok 2018 to też był moment utraty kilku developerów, którzy wypuścili ciekawe pluginy (i są one już niedostępne w marketpace).

Warto też zwrócić uwagę na zmiany na rynku kapitałowym - MiOS jako firma zajmująca się oprogramowaniem oddzielił się od Vera, trudno powiedzieć jakie to będzie miało konsekwencje.
Jakkolwiek jeśli się nie mylę Fibaro za to zostało kupione przez Nice (które np. branduje też moduły Supla od Zamela).
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2019, 04:24:32 am wysłana przez szopen »
*

Offline rafal_ll

  • ** 48
  • 3
Odp: Vera Plus
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2019, 12:08:22 pm »
Dziękuję wam za wszystkie opinie, wychodzi na to, że centralka HC2 nie jest taka zła.
Może się coś zmieni, jeśli chodzi o wsparcie innych protokołów ( Supla od Zamela itp.)
Na razie wspieram się Domoticzem i przesyłam lub pobieram dane do Fibaro.