Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji

  • 9 Odpowiedzi
  • 4367 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
*

Offline wjacek

  • ** 33
  • 1
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2015, 03:20:43 pm »
ZAP to zawsze była dobra szkoła - bo sam do niej uczęszczałem ;o)
Innowacje i dobra myśl techniczna królowały tam zwłaszcza pod koniec lat 80, kiedy to jako warsztaty techniczne mieliśmy zaplecze w postaci Zakładów Automatyki Przemysłowej. Mówiono wtedy że szkoła jest finansowana przez ZAP i stąd najnowocześniejsze jak na tamte czasy wyposażenie, pracownie techniczne, komputerowe, studio TV oraz rzeka pieniędzy dla uczniów którzy chcieli coś robić ...
ach ... wehikuł czasu kupię lub wynajmę ...
 
pozdrawiam,
Jacek
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 18, 2015, 03:37:00 pm »
mimo że Zakładów Automatyki Przemysłowej już nie ma, to genialni ludzie pozostali i zasilili wiele innych firm.
Jest parę perełek.
Roboty na linie montażowe (BMW, Delphi itd..), ogromne elektrownie wodne, ogromne sterownie przemysłowe, linie smd to wszystko od zera powstaje tutaj.
Z ZAP-u wydzielił się PRO-ZAP , który bardzo dobrze radzi sobie przy realizacji inwestycji na całym świecie .... jeszcze paru mógłbym wymienić.
Tutaj powstał słynny system Sensor i wiele wiele innych o których zwykły Kowalski pewnie nigdy nie usłyszy.
Osobiście znam także, najgenialniejszego automatyka w tej części Polski. Ludzie z Legranda, Wago, Giry .... gdyby Ich spytać , kto jest numer 1, to zawsze pada nazwisko pewnego Jacka S. ;-)
Mam nadzieje, że Ci młodzi laureaci konkursu pójdą w ślady obecnych wyjadaczy.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2015, 10:06:09 pm »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
*

Offline wjacek

  • ** 33
  • 1
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2015, 08:43:53 pm »
Drugi z prawej na foto - to mój wychowawca. Wygląda dokładnie tak jak ok. 20 lat temu ... ówczesny w-ce dyrektor szkoły MERA-ZAP.
Bardzo miłe wspomnienia ...
Dalej w lewo też kojarzę nauczycieli - wielkie ukłony i poważanie ... dla Panów Profesorów ...

Przypomniało mi się jak wtedy (dziś już wiem jak bardzo omylnie) interpretowaliśmy skrót ZAP - "Zapierdalaj Aż Padniesz". Znając wtedy dzisiejsze czasy i realia nie odważył bym się nawet wyszeptać tego bluźnierstwa ...

Za moich czasów szkoła była sponsorowana przez "Ministerstwo Przemysłu" oraz same zakłady Mera-ZAP w Ostrowie Wlkp. Było wyposażenie najnowocześniejsze na świecie. Prawie na miarę dzisiejszych czasów, oraz automatyka przemysłowa na najwyższym poziomie ...

W skrócie - kraj miodem i mlekiem płynący" ...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2015, 09:24:02 pm wysłana przez wjacek »
pozdrawiam,
Jacek
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2015, 08:36:34 am »
Cieszę się że potencjał uczniów nie pójdzie na marne.
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2016, 09:35:28 pm »
Ostrów ma być SMART CITY

Władze miasta przedstawiły cele działalności Centrum Rozwoju Komunalnego, czyli spółki, która powstała w miejsce Holdikomu. Na czym dokładnie będzie polegać jej rola?
Jak już wcześniej informowaliśmy, Centrum Rozwoju Komunalnego ma już oficjalnie prezesa. Został nim Marek Kolasiński. Nowa spółka nakreśliła także plan działania na najbliższe lata. – Jest trzyletni plan, który zakłada inwestycje w gospodarce komunalnej na poziomie 100 milionów złotych. Mamy także zamiar stworzyć projekt dziesięcioletni, żeby nakreślić ramy rozwoju – tłumaczy prezydent miasta Beata Klimek.
CRK ma sprawić, że Ostrów stanie się w najbliższym czasie inteligentnie zarządzanym miastem. – Ważnym elementem naszej gospodarki komunalnej, do którego przykładamy dużą wagę, jest szereg elementów Smart City. To inteligentne zarządzanie miastem, które jest możliwe dzięki szczegółowemu opomiarowaniu – wyjaśnia Beata Klimek. – Smart City jest bardzo szerokim i nośnym tematem. W ramach tego projektu chcemy między innymi w inteligentny sposób zarządzać siecią komunikacji miejskiej. Zależy nam na tym, żeby informacje, które pojawiają się w tej chwili na przystankach, były także dostępne w aplikacjach telefonicznych. Każdy wychodząc z domu ma wiedzieć, za ile minut na konkretny przystanek podjedzie konkretny autobus – dodaje prezes spółki Marek Kolasiński.
Działań w ramach Smart City ma być bardzo wiele. Władze miasta planują nawet zorganizować niebawem w tej sprawie specjalne spotkanie, na którym przedstawią szczegółowe założenia. Część z nich znamy jednak już teraz. Mieszkańcy mają otrzymać wiele udogodnień. Jedno z nich dotyczy parkowania w centrum. Możliwe jest stworzenie aplikacji, która będzie informować kierowców o tym, gdzie w danej chwili znajduje się wolne miejsce parkingowe. – Jeśli uda nam się zmonitorować wszystkie miejsce parkingowe, to stworzenie takiej aplikacji jest możliwe – przekonuje wiceprezydent Ziemowit Borowczak.
CRK chce się także zająć tematem transportu w mieście, który jest ściśle powiązany z kwestiami środowiskowymi. – Powietrze w Ostrowie nie jest najczystsze i dlatego chcemy postawić między innymi na komunikację elektryczną. Mamy w planach zakup kilku autobusów wraz ze stacjami ładowania, które byłyby zasilane tanią energią z OZC-u – przekonuje prezes CRK.
Nowa spółka zamierza również w okresie letnim zamienić ciepło w… chłód. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić sporo pieniędzy. – Latem z ciepłowniami jest problem i dlatego chcemy wtedy zamienić ciepło w chłód. Są technologie, które na to pozwalają. Dzięki temu moglibyśmy zasilać różnego rodzaju budynki. Można powiedzieć, że uzyskamy taki sam efekt jak w przypadku klimatyzacji – wyjaśnia Kolasiński. – To produkcja chłodu z ciepła, a nie z bardzo drogiego prądu. Możemy wykorzystać alternatywne i znacznie tańsze źródło – dodaje Beata Klimek
Ważnym elementem ma być także kwestia zarządzania siecią wodociągową. Nowy prezes CRK szacuje, że w Ostrowie straty wody sięgają 20 proc. – To można ograniczyć. Dobry europejski poziom zakłada 5 proc. strat. Mamy duży obszar do działania. Zamierzamy wprowadzić szczegółowy system monitoringu. Celem jest dojście do poziomu 10 proc. – dodaje Kolasiński.

Źródło :
http://www.ostrow24.tv/news/83853-ostrow-byc-smart-city.html
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2016, 10:15:54 pm »
Dzisiaj miałem niewątpliwy zaszczyt, podziwiać geniusz uczniów, biorących udział w konkursie Elektronik w ZST. Naprawdę możemy być dumni , że mamy tak zdolną młodzież.
Wybrane projekty :
- Szafa ozonowa i stanowisko do badania niekonwencjonalnych źródeł energii
- kapsuła pomiarowa CanSat z nadajnikiem o zasięgu 40 km wielkości puszki od Coli
- pompa ciepła - ogniwo Peltiera
- Niezbędnik obozowy czyli prąd z drewna
- Powietrzny kolektor słoneczny - imponujących rozmiarów
- System nadzoru i rejestracji parametrów instalacji fotowoltaicznej
- Elektryczny zamek sterowany po BLE
- Wykrywacz metali
- Hybrydowy rekuperator powietrza i prysznicowy wymiennik ciepła
i wiele wiele innych
Zdjęcia :
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1718733291728221.1073741862.1409397675995119&type=3&pnref=story
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Jestem dumny że jestem z Ostrowa Wlkp - miasta innowacji
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 14, 2016, 05:33:51 pm »