Ogrzewanie domku rekreacyjnego

  • 4 Odpowiedzi
  • 2461 Wyświetleń

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

*

Offline Emded

  • * 9
  • 0
Ogrzewanie domku rekreacyjnego
« dnia: Marzec 08, 2022, 11:41:38 am »
Od kilku tygodniu próbuje określić jakie wybrac zrodlo ciepła dla domu rekr. Uwaga- dom przez najbliższe lata nie będzie wykorz. całor. Głównie lato potem sporadycznie weekendowo włącznie z zima Dom 100m2 parter + poddasze dobrze ocieplony. Wszyscy podpowiadają PC pow-wod i podłogówka (standard z PC). Patrząc na ostatnie upały zacząłem się zastanawiać czy nie lepsza będzie klimatyzacja do sporadycznego ogrzewania i chłodzenia. Taki multisplit albo kanałówka. Jest ktoś kto wsparłby mnie swoim doświadczeniem?
*

Offline andre

  • Moderator Globalny
  • ***** 258
  • 3
  • Nazwa i wersja ID: HA(AIS)+HC2 4.570,GRENTON1.0+LK v2.0+BLE+RPi...
Odp: Ogrzewanie domku rekreacyjnego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2022, 10:19:19 am »
Z Twojego opisu wychodzi, że praktycznym i jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniem byłby multisplit. Wykonywanie podłogówki wodnej na bazie PC dotyczy okresu zimowego czyli grzewczego a skoro jak piszesz ma to być sporadyczne korzystanie, zwiększa to koszty utrzymania domu, stwarza możliwość zamrożenia przy awaryjnym braku zasilania i nie rozwiązuje kwestii upałów w lecie gdy najczęściej korzystasz z domku. W połączeniu z dobraną automatyką multisplit zapewni Ci właściwy komfort obsługi.
*

Offline viperlodz

  • Moderator Globalny
  • ***** 838
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC3 / HC2/ HC3L / Yubii
Odp: Ogrzewanie domku rekreacyjnego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2022, 10:56:49 am »
Zgadzam się z andre. Dodatkowo współczynnik efektywności splitu będzie też bardzo dobry. Jedyny minus to dmuchające powietrze przy wytwarzaniu ciepła w zimie dlatego przy normalnym wykorzystaniu wygodniejsza jest podłógówka. Koszty wdrożenia jednak są tu tak różne, że bym się nie zastanawiał i zamontował kilka splitów.
*

Offline Talmar

  • * 15
  • -6
Odp: Ogrzewanie domku rekreacyjnego
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2022, 09:54:01 am »
Sam mam podobny dylemat. PC niby jest ok, ale latka przelecą, wiadomo jak każdy sprzęt ""będzie sie zużywać"" a nie będzie wykorzystana w 100%.Koszty zakupu się nie zwrócą. A jak dojdzie, że domek będzie wykorzystywany przez cały rok, to znając życie będzie trzeba wymienić to i tamto. Sam nie wiem, na szczęście mam jeszcze troszku czasu na podjęcie decyzji.Domek 90m2 Prawdopodobnie będę decydował się właśnie na klimatyzację.
Szczególnie, że urządzenia do grzania klimą nie są jakieś drogie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2022, 11:38:48 pm wysłana przez andre »
Odp: Ogrzewanie domku rekreacyjnego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 21, 2023, 12:42:08 pm »
wszystko jest drogie, co ty mówisz? nie jest takie drogie urządzenie do grzania klimą?