Zawiecha hc2

  • 4 Odpowiedzi
  • 2673 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline PiotrekS

  • * 13
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: PiotrekS
Zawiecha hc2
« dnia: Marzec 10, 2016, 08:56:21 pm »
Szukam przyczyny i rozwiazania problemu jaki pojawil sie w mojej instalacji. Mam w sieci 190 urzadzen Fibaro plus rolety fakro i integracje z Satelem. Lacznie ok 612 urzadzen. Odpytywanie urzadzen ustawione na 0. Calosc smiga od 4 lat. W zeszlym roku pojawil sie problem i walcze z nim niestety z mizernym skutkiem.
Centrala lapie zawieche, moduly oznaczane sa jako martwe i brak komunikacji przy probie obudzenia ich. Zaczyna sie od urzadzen sieciowych i na bateryjnych konczy. Jedynie restart zasilania calosci pomaga czyli wylaczenie zasilania calego budynku i wlaczenie po kilku sekundach. Restart hc2 lub kostek nie pomaga, tylko i wylacznie calosc w jednym czasie, dlatego stawiam na problem z siecia z-wave, ktora po zrestartowaniu pracuje jakby nigdy nic. Jedynie 7 szt ubs nie jest restartowanych gdyz sa zasilane z satela i maja zasilanie akumulatorowe. Kiedys problem wystepowal raz na miesiac, nie bylo to tak czesto jak teraz 9-13 dni pracy i zwis. Testowo wylaczalem sceny (ok 68 scen blokowych, 2 w lua) w celu sprawdzenia czy problem zniknie, nic nie pomaga, scena do budzenia umarlakow rowniez nie pomaga.  Raz byla wgrana wersja 4.x w celu sprawdzenia obciazenia centrali, ale powrocilem do wersji 3.600 ze wzgledu na Fakro ktore dziala w tej wersji. Teraz podobno w 4.080 Fakro dziala ale mam obawy czy po zainstalowaniu jej bedzie mozliwosc powrotu do 3.600 gdyz za duzo mam urzadzen by bawic sie w ponowne ich dodawanie do sieci. Czy ktos z osob na forum spotkal sie z podobnym problemem?
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2016, 09:01:54 pm wysłana przez PiotrekS »
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Zawiecha hc2
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2016, 12:28:15 pm »
tak.
Przyczyną jest któryś z modułów, który sieje.
Centrala próbuje coś wysłać do jakiegoś modułu i nie może się połączyć, zaczyna kolejno odpytywać sąsiadów tego modułu. W tym czasie z-wave leży i kwiczy.
Znalezienie , który to moduł możliwe jest tylko przy pomocy sniffera Z-wave , co i tak nie jest proste.
Ja u siebie próbowałem metody z wyłączaniem i włączaniem zasilania w konkretnych pomieszczeniach ale to trwa bardzo długo, ponieważ nawet jak po resecie moduł przestanie siać to musisz odczekać aż centrala przestanie odpytywać sąsiadów modułów , które zostały zagłuszone.
Wyeliminowanie tego problemu uważam za mision impossible :(
*

Offline PiotrekS

  • * 13
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: PiotrekS
Odp: Zawiecha hc2
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2016, 01:32:13 pm »
a czy w momencie gdy centrala zlapie zawieche nie da sie sprawdzic ktory modul nie odpowiedzial na ostatnie zapytanie np poprzez putty?
*

Offline sztywniak

  • ***** 601
  • 23
  • Nazwa i wersja ID: HC2 3.60/ 4.37, Vera 1.7.1018
Odp: Zawiecha hc2
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2016, 08:57:00 pm »
Centrala nie widzi, który moduł sieje.
Jak zaczyna siać to wszystkie w jego zasięgu padają
*

Offline PiotrekS

  • * 13
  • 0
  • Nazwa i wersja ID: PiotrekS
Odp: Zawiecha hc2
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2016, 08:51:11 am »
Istnieje mozliwosc zlecenia uslugi komus kto dysponuje takim snifferem zeby wyeliminowac problem zdychania z-wave? Domyslam sie ze urzadzenie nie jest pewnie tanie i latwo dostępne?