Ikea Tradfri

 • 2 Odpowiedzi
 • 6983 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

*

Offline virgojavier

 • * 10
 • 0
 • Nazwa i wersja ID: Fibaro/3.8
Ikea Tradfri
« dnia: Kwiecień 13, 2017, 10:26:06 am »
Witam
Zainteresował się już ktoś może tym tematem, nie wiem czy w Polsce są już dostępne ale z tego co widzę można nimi sterować poprzez hue hub.

Pozdrawiam
*

Offline kaefpe

 • * 7
 • 0
 • Nazwa i wersja ID: HomeKit, Philips Hue
Odp: Ikea Tradfri
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2017, 04:11:32 am »
Zainteresował się już ktoś może tym tematem, nie wiem czy w Polsce są już dostępne ale z tego co widzę można nimi sterować poprzez hue hub.

Masz na myśli sterowanie przez Philips Hue żarówkami z Ikea?

Masz tutaj kilka cytatów z forum Hue:

Cytuj
Philips Hue Dev has previously responded:
"The new IKEA bulbs cannot connect to the Hue bridge because they don’t respond in the expected way for a ZigBee compatible product."

IKEA has previously responded:
"We are working together with Philips to see what it is that makes them do not work together,
the answer we received is that Philips has made its own small change that makes that not all lights based on ZigBee Light Link can't connect.
Our goal is that in the future we'll get them to work out together."

Still waiting for a comment from the VP of Technology at ZigBee Alliance regarding this.

Cytuj
Hi all,

Our team did some research and below is their statement:

Philips Hue has been designed as an open system. This is why the Philips Hue bridge implements the ZigBee Light Link standard, that makes it possible for ZigBee Light Link compliant third party bulbs to connect to the Philips Hue bridge. The new IKEA Smart Lighting bulbs do not respond in the way we expect from a ZigBee Light Link compatible product and can therefore not be connected to the Philips Hue bridge.

Hue Developer Support - Niek

Cytuj
"From the current point of information (5th of April 2017), TRÅDFRI products cannot connect to the Hue bridge due to an incompatibility in their firmware. However, Ikea will issue a firmware update for their lights, which should make them compatible later. A date for this update is not known."

p.s żarówki są dostępne w Polsce - sprawdzałem na stronie Ikea, wg. oficjalnych info z forum Hue nie działają z ich mostkiem. Działają ze starym softem w Hue - jeśli ktoś nie aktualizował i ma bardzo stary, to może u niego działać, w nowym poblokowali ze względu na to że Ikea nie do końca zastosowała ZLL tak jak Philips twierdzi że powinna.

p.s2 mostek Samsung SmartThings wspiera żarówki Hue, jak i inne w tym Ikea, ale to dalej Samsung... :-X
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 14, 2017, 04:49:38 am wysłana przez kaefpe »
*

Offline szopen

 • ** 32
 • 1
 • Nazwa i wersja ID: 3x HA + 2x Vera 7.31 (1x Edge, 1x Plus + 1x Plus w zapasie), Lite niestety padła sprzętowo…,
Odp: Ikea Tradfri
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2018, 09:08:10 pm »
Sytuacja się ostatnimi czasy zmieniła i to mocno "in plus", więc trochę świeższych informacji nie zaszkodzi.

Moim osobistym zdaniem (prywatna teoria spiskowa :P to nie jest żadne oficjalne stanowisko) wojenka Philipsa z konkurencją wynikała z próby utrzymania monopolistycznej pozycji na rynku (a może było to związane z odkrytymi podatnościami Zigbee??), w każdym razie wygląda na to, że ludzie "zagłosowali portfelami", a Philips wkrótce potem przywrócił możliwość współpracy swojego mostka z osprzętem innych firm (wymaga to jednak aktualizacji softu w żarówkach do bieżącej wersji, dotyczy to m. in. Tradfri, więc staje się potrzebny mostek Ikei (bez niego nie zaktualizujemy firmware żarówek).

W tej chwili współpraca jest umiarkowanie bezproblemowa, a podobno żarówki Tradfri dostępne obecnie w sprzedaży już mają fabrycznie zaktualizowany soft (nie mogę tego potwierdzić, nie mogę też zaprzeczyć - nie znam konkretnych zależności między wersjami, ale podejrzewam, że zależy gdzie kupujemy - we Wrocławiu Tradfri, które kupowałem jeszcze w miarę niedawno wciąż były ze starym softem, dopiero zakup mostka Ikei umożliwił ich aktualizację).

Dość ciekawą kombinacją jest wykorzystanie mostka Hue i żyroskopowego "pokręcatka" (oficjalna nazwa to "przyciemniacz bezprzewodowy") z Ikei z dość dowolnymi żarówkami Zigbee, wprawdzie uzyskanie działania jest stosunkowo upierdliwe, to jednak możliwe (najpierw trzeba pilota "sparować" z mostkiem metodą Touchlink, w sumie tak naprawdę chodzi o uzyskanie dla pilota klucza z mostka, co udaje się przeciętnie raz na kilka prób, a następnie tą metoda sparować żarówki z pilotem, teoretycznie powinno spowodować to ich pojawienie się jako nowych w mostku, chyba, że już wcześniej były sparowane), tą samą metodą można przypisać również klawiszowe piloty Ikei (a podobno też niektórych innych producentów, kiedyś zaryzykuję te kilkadziesiąt PLN i sprawdzę).

Zalety tego rozwiązania (mostek Philips + piloty Ikea + żarówki Philips i/lub Ikea):
- bardzo wysoki WAF (generalnie "kręcony" pilot pełniący jedynie  funkcję ściemniacza jest wyjątkowo intuicyjny)
- integracja tak zbudowanego oświetlenia ze wszystkim z czym się integruje Hue
- stosunkowo niska cena osprzętu z Ikei (zarówno żarówki jak i akcesoria są sporo tańsze)
- pilot nie zajmuje miejsca w mostku, bo nie jest widziany jako "akcesorium"
- to działa nawet z mostkiem Hue 1 generacji (model BSB001)

Wady:
- dość kiepska współpraca takiej konfiguracji z żarówkami Philipsa (problem występuje po krótkotrwałym zaniku napięcia, choć może to skutek uboczny aktualizacji firmware w żarówkach Philipsa? sprawdzałem z Ambiance LTW010, Lux LWB004 i White LWB010, żarówki Ikei radzą sobie z tym lepiej)
- żarówki Ikei mają za to generalnie gorsze możliwości od żarówek Hue (stosunkowo wysoki najniższy poziom jasności w przypadku ciepło-białych i tuneable-white, oraz dość mocno ograniczona skala barw w przypadku wersji "full kolor")
- brak jakiejkolwiek możliwości konfiguracji pilotów Ikei (są one niezależnymi kontrolerami pracującymi równolegle z mostkiem i nie widzimy ich jako konfigurowalne akcesorium jak jest to w przypadku pilotów Philipsa)
- w związku z powyższym brak możliwości programowego sprawdzenia stanu baterii w pilotach, w tej konfiguracji jest to całkowicie niemożliwe oczywiście w przypadku tych z Ikei (choć aby nie popadać w skrajności - w standartowych setupach, czyli mając sprzęt i soft homogeniczny tylko Ikei albo tylko Philipsa mamy ten sam problem: oficjalna aplikacja Tradfri też tego nie potrafi oczywiście używając mostka Tradfri, a oficjalna aplikacja Hue nie pokazuje stanu baterii w pilotach Hue… mimo, że to jest możliwe za pomocą Hue Essentials czy w Hue&Me, a zatem obsługiwane przez API obu firm)

PS Tradfri Ikei, Hue Philipsa i zbliżone wypusty paru innych firm (Osram, Trust) to Zigbee (a nie jak wskazywałby dział Z-wave)

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2018, 09:10:21 pm wysłana przez szopen »