Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety

  • 8 Odpowiedzi
  • 6025 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« dnia: Wrzesień 15, 2015, 02:48:12 pm »
 Moje rolety są podpiete pod switcha KNX a chciałbym móc nim sterować za pomocą Loxona poprzez wizualizcje. Ktoś może mi pomóc w tym temacie. Może jakiś ciekawy schemat itd.Mam od niedawna Loxona i jestem początkujący w automatyce domu wiec może nie koniecznie dobrze to opisałem. Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2015, 03:09:07 pm wysłana przez pietraj »
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 15, 2015, 03:35:13 pm »
Adresy grupowe na short i long wbijasz w Loxone jako EIB actuator. Potem dajesz bloczek EIB blinds i gotowe.

http://www.loxone.com/enen/service/documentation/loxone-config/eibknx/basics.html#eib-actuator

Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2015, 10:14:00 am »
Dzięki za info. Jak można ustawić, żeby rolety (nie żaluzje) przy zastosowaniu czujnika światła zew np: z rana przy 50 lux podnosiły się do 50% a po przekroczeniu 200 lux podnosiły sie do końca, i oczywiście wieczorem po spadku do 100 luxów zamnkneły się całkowicie. Prosze o pomoc a może jakiś schemat ktoś posiada, bedę wdzięczny. Oczywiście cały czas mam na myśli rolety podpięte do switcha KNX (JUNG) a nie bezpośrednio pod Loxona Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2015, 04:51:05 pm wysłana przez pietraj »
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2015, 11:48:37 pm »
Na oryginalnym loxone trochę logiki i operacji na cyferkach. Na rolecie KNX dodatkowy kosmos.
Przy okazji - bloczek "żaluzji" obsługuje tez rolety. Ustawiasz w parametrach typ (żaluzje, markizy, rolety  itp.)

Jednym ze sposobów jest przerzucenie pozycjonowania na loxone. Na początek musisz w ETS tak skonfigurować aktor roletowy żeby przyjmował komendy typu "short" o dowolnym czasie trwania. Chodzi o to, aby silnik jechał tak długo jak jest podawany sygnał. Podobnie trzeba skonfigurować bloczek knx w loxone (parametr T=999999). Dzięki temu do bloczka rolet knx podepniemy bloczek rolet loxone który przejmie robotę:



I tutaj jest pułapka - pozycjonowanie będzie teraz wyliczane w bloczku loxone. Musimy ustawić jednakowe czasy jazdy w aktorze knx oraz loxone, aby nam się nie rozjechało jedno z drugim. Najlepiej olać pozycjonowanie i feedback od aktora knx bo i tak jest oparte o czas. Jeżeli mamy gdzieś włącznik knx pchający bezpośrednio komendy na aktor równolegle do loxone to status kompletnie się rozwali. Wszystkie włączniki trzeba przepuścić przez miniserwer, najlepiej w trybie DPT1.
Dodatkową pułapką jest funkcja centralnego zamykania wszystkich rolet. W zależności od ilości potrafią się gubić telegramy, a nie możemy użyć pojedynczego adresu grupowego bo rozjedzie się wizualizacja. Tutaj ujawnia się różnica między firmowym modułem a kombinowanymi hybrydami. Czasami wszystko bangla, czasami pewnych wąskich gardeł nie przeskoczymy. Jeżeli będą problemy to wtedy trzeba się zacząć bawić w konfigurację zaawansowanego aktora knx i podawać bezpośrednio procenty na odpowiednie grupy adresowe, co od strony loxone jest też fajną zabawą. Mniej więcej tyle jeżeli chodzi ogólnie o rolety knx. Życzę powodzenia, bo się przyda ;)


Co do logiki samego luksomierza to trzeba to podzielić na kilka etapów:

1. Modyfikacja zegara astronomicznego. Chcesz żeby dzień zaczynał się jak jest jeszcze ciemno, a kończył się jak jest jeszcze jasno. Polecam przeanalizowanie mojego zegara z korektą z tego postu: http://forum.lic.pl/loxone/szmery-bajery-cz-2-zaawansowany-zegar-astronomiczny-z-korekta/

2. Mając zmienną "dzień" warto ją dodatkowo skorygować np. za pomocą koniunkcji z harmonogramem lub budzikiem. Dzięki temu rolety nie otworzą nam się latem o godzinie 5 rano.

3. Mając skorygowaną flagę "dzień" budujemy logikę porównującą wartości z luksomierza. Odpowiednie sygnały podłączamy do wejścia zamykania, otwierania i pozycji w bloczku rolety. Logika może wyglądać tak (odpalony tryb symulacji rano dla 70 luksów):



Wejścia z czerwoną kropką i czerwoną czcionką mają włączoną negację (odwracają podany stan).
TIP: Stałe można zastąpić wejściami wirtualnymi i wrzucić je do wizualizacji.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2015, 02:33:13 am wysłana przez homelogic »
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 27, 2016, 08:38:28 am »
Może zadam proste pytanie ale na jakiej zasadzie działa sterowanie kątem lamelek w żaluzjach? Bloczek ma do tego parametr, jednak jak wygląda okablowanie tego?
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2016, 12:26:59 am »
Standardowo tak jak zwykła roleta, przekaźniki na ruch w górę i w dół. Zmiana kąta następuje zazwyczaj na początku ruchu i zależy od kierunku.
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2016, 03:37:15 pm »
Nie do końca rozumiem. Za każdym razem jak chcę podnieść/opuścić żaluzje to będą mi się obracać? Wydawało mi się, że tam są dwa silniki i trzeba użyć 4 przekaźników ale nie znalazłem żadnej sensownej dokumentacji, wszystkie na jakie trafiłem to radiówki gdzie podłącza się tylko 230V.
*

Offline homelogic

  • Moderator
  • ***** 341
  • 11
  • Nazwa i wersja ID: Loxone + Ampio + Delta Dore + Grenton + KNX
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2016, 10:15:20 am »
Nie do końca rozumiem. Za każdym razem jak chcę podnieść/opuścić żaluzje to będą mi się obracać?

Niekoniecznie. Raczej będzie tak, że podnosząc i opuszczając żaluzje lamelki będą poziomo. Dopiero przy całkowitym opuszczeniu zacznie się ruch lamelek. Co ma swoje uzasadnienie, bo lamelki przy zwijaniu (jedna leży na drugiej) powinny być poziomo żeby się złożyć w zgrabny prostopadłościan.

Co prawda trafiłem raz na żaluzje które miały możliwość ruchu lamelek przy np. żaluzji otwartej do połowy. Ale nadal sterowanie było po dwóch przewodach fazowych, czyli lamelki za każdym razem szły do pionu przy starcie ruchu w górę, a do poziomu przy starcie ruchu w dół.

Żaluzji z dwoma osobnymi silnikami nie spotkałem. A nawet jakbym spotkał to bym nie chciał, bo bloczek loxa zakłada że wysteruje roletę lub żaluzję za pomocą dwóch przekaźników.
*

Offline andrzey

  • ** 86
  • 1
Odp: Konfiguracja LOXONE - KNX - rolety
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 31, 2016, 08:32:45 am »
Dzięki za wyjaśnienie. Faktycznie to proste i pomysłowe rozwiązanie ;)